Whey Protein

Whey Protein

Whey Protein Tozu Nedir ?

Whey'in Türkçe karşılığı peynir altı suyudur. Whey protein tozu Peynir altı suyu tozu olarak da bilinmektedir. Sütte kazein ve whey protein bir arada bulunur. Peynir yapımı sırasında kazein ve whey proteinleri birbirinden ayrılarak işlenmemiş peynir altı suyu elde edilir. Bu peynir altı suyu çeşitli filtrasyon işlemlerinden geçirilerek bugün kullandığımız whey protein tozu haline gelir.

İçerdiği protein miktarları, aminoasit profilleri, yapılarındaki amino asitlerin birbirine bağlandığı peptit bağı sayıları, vücuda alındıktan sonraki emilim hızları göz önünde bulundurularak whey protein tozları 3'e ayrılmıştır.

Devamını oku..

Ürünler 1 - 20 / Toplam 69

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

Ürünler 1 - 20 / Toplam 69

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

Konsantre Whey Protein Tozu

Diğer whey proteinlere göre en az işlem görmüş ve nispeten yavaş emilen protein tozu çeşididir. Markadan markaya farklılık göstermekle birlikte %30 ila %80 arasında protein içermektedir. Türkiye'de en fazla satılan ve ağırlıklı olarak konsantre whey protein içeren ürün Hardline Whey 3 Matrix ürünüdür. Optimum Gold Standard whey ise tüm dünyada en çok tercih edilen protein tozu olarak bilinmektedir.

İzole Whey Protein Tozu
Konsantre whey proteine kıyasla daha az sayıdaki peptit bağları ile birbirine bağlanmış protein çeşididir. Protein isolate elde etmek için ion exchange yada micro filtrasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Kana karışımı hızlı olduğundan özellikle spor sonrası kullanımı tavsiyee edilmektedir. Türkiye'de ve dünyada en fazla satılan Dymatize ISO 100 ürünü olarak bilinse de bu ürün aslında en hızlı emilime sahip olan hydrolize whey protein kaynaklıdır.

Hidrolize Whey Protein Tozu
Adından da anlaşılacağı üzere whey proteini bir hidrolizasyon işleminden geçmektedir ve bu işlem ile whey proteini içindeki proteinler peptit adı verilen küçük parçalara ayrılmaktadırlar. Bu işlemlerden sonra hidrolize whey proteinleri içinde en fazla 2'li ya da 3'lü peptit bağlarına sahip küçük protein parçaları bulunur, bu bağların kırılması ve proteinlerin kan dolaşımına geçmesi diğer whey proteinlerine göre daha hızlıdır. Bu peptid bağlarına ayrılma işlemi aslında vücutta da gerçekleştirilen bir işlemken dışarıda yapılması ile vücutta daha hızlı etki oluşturulması, peptit bağlarının parçalanma işlemi kısmen atlanarak hidrolize whey proteinlerinin daha hızlı etki etmesi hedeflenmiştir, bu nedenle hidrolize whey proteinlerine, önceden sinidirilmiş ya da pre-digestive whey proteinleri de denmektedir.

Hidrolize whey proteinleri özellikle proteine çok hızlı ihtiyaç duyulduğu dönem olan post workout yani antrenman sonrası dönemde izole whey proteini de dahil diğer whey proteinlerine göre daha avantajlıdır. Türkiye'de en fazla tercih edilen hidrolize whey proteinler Optimum Hydrowhey olarak gösterilebilir. Kutu üzerinde yazan zero ya da pure whey ibaresi yüksek saflığa işaret etmektedir.

Whey Protein Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kana hızlı (impact etki) karıştıklarından dolayı spor sonrası kullanımı tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda spordan 30-45 dk önce ve ara öğünlerde protein ihtiyacını gidermek için kullanılabilir. Mide operasyonu geçiren kişiler için makro besinleri almak adına öğünlerde protein shake olarak kullanımı yaygındır. Multipower bu konuda en çok tercih edilen üründür.

Whey Protein Powder Faydaları Nelerdir

 • Kana hızlı karışır.
 • Amino asit profilleri yüksektir.
 • Kas kütlesi kazanımında etkilidir.
 • Anabolik değerleri yüksektir.
 • BCAA ve glutamin amino asitleri bakımından zengindir.

Whey Protein Fiyatları

Boyut ve protein saflık oranı fiyatı belirleyen temel unsuru oluşturur. Whey protein saflık oranı arttıkça birim (per serving) fiyatlar artmaktadır. İlk defa kullanılacaksa küçük ebattaki fiyatı daha uygun ürünler tercih edilebilir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

 • Laktoz intöleransı olan kişilerde sindirim problemi yapabileceğinden kullanılması önerilmez. Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.
 • Spor yapan kişilerin düzenli kullanması tavsiye edilmektedir.
 • Whey protein tozu kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Böbrek probleminiz varsa, whey protein tamamlayıcılarının alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.

Satın Al:

Fitbull'da satılan tüm ürünler 100% orijinal olup sadece yetkili distribütör firmalardan temin edilmektedir.
Ürünler uygun saklama koşullarında depolanmakta ve kargolanmadan önce kapak güvenlik bantları Fitbull depo ekibi tarafından kontrol edilmektedir.
Ürünler hakkında daha detaylı bilgi almak ve telefonda sipariş vermek çin 0850 532 28 55 numaralı telefonu arayabilirsiniz.