Kreatin Monohidrat

Kreatin Monohidrat

Kreatin Monohidrat Nedir?

Kreatin Monohidrat, adından da anlaşılacağı üzere bir kreatin molekülüne bir adet su molekülünün bağlanması ile elde edilmiş kreatin formudur. Gerek bilimsel çalışmalarda gerekse spor ve fitness alanında en çok kullanılan kreatin formudur. Bazı ürünlerde ilaveten mikronize edildiğinden bahsedilmektedir. Bunun anlamı suda iyi çözülebilecek oranda küçük moleküller şeklinde düzenlenmiş olmasıdır. Almış olduğunuz kreatin monohidrat ürünlerdeki micronized yazısı bu işlemi temsil etmektedir.

Devamını oku..

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 45

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 45

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Yine monohidrat kreatinler arasında kreapure içerikli ürünler dünyadaki en saf kreatin olarak kabul edilmektedir. Formülleri patentli olup %99.8 kreatin saflığını garanti ederler. Kreapure içerikli ürünlerin üzerinde genelde "creapure" ibaresine yer verilmektedir.

Kreatin Monohidrat Kullanımı

Birleşik Devletler FDA (Food And Drug Administration) günde 3 gram kreatin tüketiminin kısa süreli ve yüksek şiddetli egzersizlerde sporcunun performansını geliştirme konusunda ideal olduğuna dair bir deklarasyon yayımlamıştır. Kreatinin karbonhidratlar (30 90 gram arası) ile birlikte alınması önerilir. Karbonhidratlar tarafından tetiklenen insülin artışı kreatinin kan dolaşımına ve kaslara geçmesine katkı sağlar. Madde aynı zamanda fiziksel egzersiz sonrası daha iyi emildiğinden, kreatin kullanımı genellikle antrenman sonrasındaki öğünlerle birlikte tercih edilmelidir. Yapılan çalışmalar alfa lipoik asit ve peynir altı suyu proteinin de kreatin emilimine katkı sağladığını göstermiştir.

Dikkat-Olası Yan Etkileri

  • Böbrek probleminiz varsa, creatine monohidrat alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Yüksek saflıktaki monohidrat takviyeleri alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir.
  • Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun. Hassas bireylerde sindirim sistemi ile ilgili problemler (ishal, karın krampları, şişmeler) ve vücutta su tutulması görülebilir. Bu maddenin devamlı veya fazla dozda kullanımı karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir ve karaciğer hasarına sebep olabilir.