Kreatin

Kreatin

Kreatin (Creatine) Nedir?

Kreatin ve fosfor kas hücrelerinin içinde bir araya gelerek kas hücrelerine enerji sağlamakla görevli enerjik bir bileşik olan fosfokreatini meydana getirirler. Kas hücreleri bu maddeyi özellikle kasılma gibi yüksek enerji gerektiren durumlarda kullanırlar. Kreatin, bilhassa ağırlık kaldırma veya depar gibi kısa süreli ve yüksek şiddetli egzersizler sırasında kullanışlı bir hal alır. Bu tür zamanlarda vücudun patlayıcı bir enerjiye ihtiyacı vardır.

Devamını oku..

Ürünler 1 - 20 / Toplam 53

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3

Ürünler 1 - 20 / Toplam 53

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3

Kreatin (Creatine) Ne İşe Yarar

Kreatin maddesini tamamlayıcı olarak kullanarak kaslardaki fosfokreatin miktarında yaklaşık %20lik bir artış sağlamak mümkündür. Bu organizmanın daha fazla enerji üretebilmesini sağlar ve bir enerji kaynağı olarak glikolize başvurmasını engeller. Glikoliz kullanımını en aza indiren kreatin kas dokusunda laktik asit birikimini engellemeye katkıda bulunur. Laktik asit yorgunluk ve ağrıya neden olan bir metabolittir ve kasların iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Kreatin tüketimi ile uzun vadede daha fazla fiziksel efor sarfetmek mümkün olurken, kas gücü ve egzersiz kapasitesi de artar.

Fosfokreatin konsantrasyonu hücresel ozmolariteyi etkileyerek hücrelere daha fazla su girmesini sağlar. Genişleyen hücre hacmi hücre çekirdeğindeki aktiviteleri tetikler ve protein sentezi ile kas kütlesinin artışına yardımcı olur. Kas kütlesi arttıkça kasların güç miktarı da aynı oranda artar ve artan güç miktarı spor performansının gelişmesine katkıda bulunur. Dahası hücreler arası sıvının artışı kas hücrelerinin genişlemesine sebep olarak vücut ağırlığının artmasını sağlar. Kas hücreleri arasında daha fazla aktivite olması enerji ihtiyacını arttıracağından vücut yağlarının yakımı da fazlalaşır ve daha iyi bir kas definasyonu sağlanmış olur.

Kreatin Kullanımı

Birleşik Devletler FDA (Food And Drug Administration) günde 3 gram kreatin tüketiminin kısa süreli ve yüksek şiddetli egzersizlerde sporcunun performansını geliştirme konusunda ideal olduğuna dair bir deklarasyon yayımlamıştır.

Kreatinin karbonhidratlar (30 90 gram arası) ile birlikte alınması önerilir. Karbonhidratlar tarafından tetiklenen insülin artışı kreatinin kan dolaşımına ve kaslara geçmesine katkı sağlar. Madde aynı zamanda fiziksel egzersiz sonrası daha iyi emildiğinden, kreatin kullanımı genellikle antrenman sonrasındaki öğünlerle birlikte tercih edilmelidir. Yapılan çalışmalar alfa lipoik asit ve peynir altı suyu proteinin de kreatin emilimine katkı sağladığını göstermiştir.

Kreatinin Temel Faydaları:

 • Enerji üretimini arttırır
 • Yağ yakımını destekler
 • Kasların direncini geliştirir
 • Performansı ve kuvveti arttırır
 • Antrenmanlardan elde edilen kazanımları çoğaltır
 • Kas gelişimine destek olur
 • Kas definasyonunu arttırır
 • Kasların iyileşmesine yardımcı olur

Dikkat - Olası Yan Etkiler

 • Böbrek probleminiz varsa, kreatin alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Kreatin alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.
 • Hassas bireylerde sindirim sistemi ile ilgili problemler (ishal, karın krampları, şişmeler) ve vücutta su tutulması görülebilir.
 • Bu maddenin devamlı veya aşırı dozda kullanımı karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir ve karaciğer hasarına sebep olabilir.

Satın Al:

Fitbull'da satılan tüm creatine ürünleri güncel üretim serisindeki 100% orijinal ürünlerden oluşmakta ve sadece yetkili distribütörden temin edilmektedir.
Ürünler uygun saklama koşullarında depolanmakta ve kargolanmadan önce kutu güvenlik bantları Fitbull depo ekibi tarafından kontrol edilmektedir.
Ürünler hakkında detaylı bilgi almak ve telefonda sipariş vermek için 0850 532 28 55 numarayı arayabilirsiniz.