Kompleks Protein

Kompleks Protein

Complex (Kompleks) Proteinler Nelerdir? Kimler Nasıl Kullanmalıdır?

Bir whey protein kompleksinin en önemli özelliği, üç farklı protein çeşitlerinin aynı yerde bulunması ve bunun yanında protein karışımı ile birlikte alındığında performans arttırabileceği düşünülen ürünlerin de bu karışıma eklenmiş olmasıdır. Kompleks protein tozlarına eklenen bu yan ürünler başta kreatin olmak üzere, kompleks karbonhidratlar, glutamin ,serbest halde bulunan amino asitler (BCAA), ve özelleşmiş yağlar şeklindedir.

Devamını oku..

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 21

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 21

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2

Kompleks Protein Ne İşe Yarar

Proteinler özellikle kas dokusu olmak üzere vücut dokularının yapımı, tamiri ve korunmasında büyük bir öneme sahiptirler fakat tüm proteinler aynı değildir. Kas dokusu hasar aldığında ve tamir edilmesi gerektiğinde, vücut bu işlem için hali hazırda bulunan amino asitlerden yararlanır. Kompleks proteinler farklı kaynaklardan gelen protein çeşitlerini içeren ve bu sayede daha yavaş bir sindirim ile emilim sürecine sahip ürünlerdir. Amino asitlerin emiliminin daha yavaş olması vücut bir süre besinsiz kalacağı zaman çok yararlı bir hal alır. Bu nedenle bu tarz proteinler genellikle yatmadan önce veya kahvaltıda tüketilerek devamlı bir protein kaynağı görevi görmeleri sağlanır ve vücudun protein depoları kademeli ve kontrollü bir şekilde yenilenmiş olur.

Fiziksel egzersiz yapan ve kas kütlesini korumak veya arttırmak isteyen kişilerin egzersiz rutinlerine çok dikkat etmeleri gerekir fakat aynı zamanda bu kişiler için beslenme de kas yıkımını önlemek açısından çok büyük öneme sahiptir. Vücut özellikle proteinler olmak üzere ihtiyacı olan besin öğelerine ulaşamadığında, gerekli besin öğelerini kendi depolarından elde etmeye meyillidir. Vücutta hiç bir organ protein depolamadığı için, bu tür durumlarda vücut amino asitleri ayrıştırıp kullanabilmek için kendi kas dokusunu yıkmaya başlar. Bu durum kas yıkımı olarak bilinir.

Kas dokusunun yıkılmasını önlemek için, organizmanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerinin kişi tarafından vücuda alınıp sindirilmesi gerekir. Aynı zamanda öğünler arasındaki vakitlerin çok uzun olmaması bu açıdan büyük önem taşır. Örneğin boş bir mide ile 3 saat geçirmek zararlıdır. Uyurken vücudun metabolik hızı ve bunun sonucu olarak besin ihtiyacı normale göre çok daha fazla azalmasına rağmen, uyumadan 20 30 dakika önce küçük bir öğün tüketmek tavsiye edilmektedir. Günün o saatlerinde yavaş bir şekilde sindirilen protein türlerine başvurulması önerilir çünkü bu tür proteinler uzun bir süre içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılamaya yeterek uzun vadede besinsiz kalmasını engelleyeceklerdir.

Kompleks Protein Kullanımı

Kompleks proteinler whey proteinlerin aksine uzun süreli emilime uğradıklarından öğün aralarında ve uzun süre besin tüketilmeyen zamanlarda kullanıma uygundur. Ayrıca whey protein kullanılmıyorsa spor sonrası kullanıma uygun olacaktır

Kompleks proteinlerin faydaları:

  • Kas yıkımını önlemeye yardımcı olurlar
  • Kas dokusunun sentezine katkıda bulunurlar
  • Kasların iyileşme sürecine destek olurlar

Dikkat - Olası Yan Etkiler

  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Kompleks protein içerikli takviye gıda kullanırken sıvı tüketiminizi büyük ölçüde arttırmanız önerilir.