Glutamin

Glutamin

Glutamin (Glutamine) Nedir

Glutamin et, peynir, ıspanak gibi gıdalarda bulunmasının yanı sıra insan vücudu tarafından da sentezlenen, immün sistemi, sinir ve gastroinsterninal sistemi destekleyen vebunların yanında pek çok özelliği bulunan esansiyel olmayan bir amino asittir. Kas hücrelerinde yoğunlukla bulunur.

Glutamin insan organizmasında en sık rastlanan amino asitlerden bir tanesidir. Protein sentezi ve kas gelişimini tetikleyen önemli ve anabolik bir besin maddesidir. Fiziksel bir egzersizden hemen sonra glutamin depolarını yenilemek, iyileşme sürecine yarar sağladığı gibi kas ağrılarını azaltmaya ve enfeksiyonları önlemeye katkıda bulunur. Bu amino asidi tamamlayıcı madde olarak kullanmak mükemmel bir kas iyileştirme stratejisidir.

Devamını oku..

Ürünler 1 - 20 / Toplam 49

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3

Ürünler 1 - 20 / Toplam 49

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3

Glutamin Ne İşe Yarar

Glutamin özellikle bağırsaklar ve bağışıklık sistemi ile ilgili olmak üzere hücre metabolizmasında önemli bir role sahiptir. Bu madde vücuda karbon ve nitrojen formunda, vücudun diğer amino asitleri ve glikozu (kan tarafından emilen bir şeker türü) üretmesi için ihtiyaç duyduğu yakıtı sağlayan ve beyni koruyan bir bariyer olan kan beyin bariyerini geçebilen tek amino asit özelliğine sahip olan bir bileşiktir. Ameliyat, yaralanma, aşırı stres veya şiddetli egzersiz sonucu oluşan travmalara maruz kalan insanlar, hasarlı dokuların onarımı ve hayati organların çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli olan azot elementine daha fazla ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duyulan azotun %33’ü glutamin temellidir ve bu amino asidin vücuttaki seviyesi çok stresli durumlarda %50’ye kadar azalabilir.

Aşırı stres, travma, enfeksiyon veya şiddetli egzersiz gibi durumlarda, kaslardaki glutamin miktarında yüksek miktarda bir azalma görülür ve bunun sonucu olarak kas dokusu kaybı yaşanır. Glutaminin önemli bir anabolik fonksiyonu vardır: Hücreler arası bölgeye su alımını arttırarak protein sentezini, kas oluşumunu ve kas gelişimini tetikler. Fiziksel egzersiz sonrası glutamin bazlı bir tamamlayıcı madde kullanmak hızlı bir iyileşme süreci sağlarken, kas ağrılarının azalmasını ve stresli durumlarda soğuk algınlığı veya diğer enfeksiyon çeşitlerine yakalanma riskinin düşmesini sağlar. Bu tamamlayıcı maddeyi kullanmak aynı zamanda besinlerin sindirim sisteminde daha verimli bir şekilde emilmesine katkıda bulunarak, enfeksiyon, stres veya ameliyat sonucu ortaya çıkan ishalin hafifletilmesine de yardımcı olur.

Glutamin, kaslardaki glikojen depoları stresli veya fiziksel efor gerektiren durumlarda boşaldığında, glikojenin yenilenmesine –glikojenez- de katkıda bulunur. İnsülin veya glükagon (kan şekerini düzenleyici hormonlar) seviyelerini değiştirmeden kas glikojeni seviyesinin artmasına yardımcı olduğundan, lipojenezi (yağ depolanması) tetiklemeden vücuda enerji sağlayabilir. Diğer bir deyişle, glutamin tüketimi vücut yağ oranında bir artışa sebep olmadan glikojen rezervlerinin dolmasını sağlar. Kas dokusunu geliştirmek ve beslemek için ideal bir supplement ürünüdür. Glutamin protein açısından zengin besinlerde yüksek miktarda bulunsa da, sporcuların vücudunda çok hızlı bir şekilde işlem görür. Bu nedenle vücuda tamamlayıcı maddeler yolu ile ekstra glutamin powder alımı gerekmektedir. Glutamin içerikli tamamlayıcı maddeler, antrenman sonrasında ve gece vakti uzun bir süre besin alımı olmadığından ortaya çıkan katabolik süreci kontrol etmek amaçlı olarak uyumadan önce alınmalıdır. Maddenin emilim sürecine hızlı bir şekilde ve diğer amino asitlerle yarışmadan geçebilmesi için aç karnına alınması tavsiye edilir.

Glutamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kas dokusu üzerindeki toparlanmaya olan etkisi spor sonrası kullanımlarda maksimum seviyeye ulaşır. Bu yüzden glutamin kullanımı için en ideal zaman aktivite sonrası olarak tavsiye edilmektedir. Günlük 5 gram olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. En iyi sonuçlar için whey proteinlerle birlikte kullanılabilir.

Glutamin Takviyelerinin Temel Faydaları:

 • Kas kütlesi kazanımı sağlar.
 • Hormonların düzenlenmesinde yardımcı olur.
 • Büyüme hormonunun salgılanmasını tetikler.
 • Kasların iyileşme sürecine katkıda bulunur.
 • Glikoneojeneze destek olur.
 • Nörotransmiterler ile beyin için yakıt olarak kullanılan maddelerin öncülüdür.
 • Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını tetikler.
 • Yaraların iyieşmesine yardımcı olur.
 • Glütasyon sentezine müdahale eder – antioksidandır.
 • Vücut geliştirme sporcuları için en çok tercih edilen amino asittir.

Glutamin Satın Al

Fitbull'da satılan tüm ürünler 100% orijinal olup sadece yetkili distribütörün ithalatında bulunan ürünlerden oluşmaktadır.
Ürünler uygun saklama koşullarında depolanmakta ve kargolanmadan önce kapak koruma bantları fitbull depo ekibi tarafından kontrol edilmektedir
Weider, Hardline, Grenade, MHP, Universal, Optimum Nutrition, Olimp ve Multipower gibi en çok tercih edilen markaların ürünlerini en iyi fiyata Fitbull'dan satın alabilir; Ürünler hakkında detaylı bilgi edinmek ve telefonda sipariş vermek için 0850 0532 28 55 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Dikkat-Olası Yan Etkileri

 • Karaciğer rahatsızlıkları veya monosodyuma hassasiyeti olan veya şizofreni, mani gibi hastalıklara sahip olup nöbet geçirme riski taşıyan kişilerde kullanımı tedavi ile çakışabileceğinden, semptomları ağırlaştırabileceğinden ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğinden önerilmez.
 • Etken maddeyi kullanırken önerilen dozun üzerine çıkmayınız.