Kazein Protein

Kazein Protein

Kazein Protein Nedir? Kimler Nasıl Kullanmalıdır?

Sütteki iki temel proteinden elde edilir. Bunlardan biri whey diğeri ise genelde ultra filtrasyon adı verilen yöntemle elde edilen kazein proteindir.

Whey hızlı emilirken kazein protein tozunun emilmesi yedi saati bulabilir. Bu nedenle vücudun bu kadar uzun süre proteine ihtiyaç duyduğu başta uyku olmak üzere bazı arlıklarda vücuda sürekli protein sağlayan kazein (casein) gibi yavaş emilen ve kası uzun süre sürekli besleyen protein kaynaklarının kullanımı daha uygun olacaktır.Vücuda yeterli miktarda protein ve amino asit alımı, kasların gelişimi, muhafazası ve büyümesi için çok önemli bir faktördür.

Kazein en bilinen süt proteini olsa da genelde sporcuların ilk tercihi hızlı kana karıştığından whey protein olmaktadır. İstikrarlı ve uzun süreli bir amino asit kaynağı olan Kazein, özellikle besin alımı olmadan geçecek uzun bir süre söz konusu olduğunda kas yıkımını engellemeye yardımcı olur.

Devamını oku..

11 Ürün

sayfa başı

11 Ürün

sayfa başı

Kazein Protein Ne İşe Yarar

Kazein suda tamamen çözünemeyen bir madde olduğundan tanecikler arasında kümelenerek midede jelimsi bir yapıya dönüşür. Bu şekilde çok daha yavaş bir emilim sürecine neden olur ve amino asitlerin kana kademeli olarak karışmasını sağlar. Sindirim sonrası 7 saate kadar devam edebilen bir süreçte amino asitlerin kan dolaşımına ve kas dokularına sabit ve düzenli bir şekilde karışmasına olanak verir. Bu protein tozunu almak için en iyi vakit besin tüketimi olmadan geçecek uzun sürelerin beklendiği vakitlerdir. Bu nedenle genelde uykuya dalmadan önce alınması önerilir. Bunu yaparak, kan dolaşımına gece boyunca düzenli ve sabit miktarda bir amino asit alımı gerçekleşmiş olur ve katabolizma işlemleri engellenebilir. Katabolizma organizmanın temel protein ihtiyacı için hali hazırda bulunan kas dokularının yıkımına verilen isimdir. Kazein tüketimi katabolizma aktivitelerini %34’lük bir oranda düşürür.

Kazein özellikle glutamin ve BCAA’lar (dallı zincirli amino asitler) açısından zengin bir maddedir. Glutamin içeriği yumurta proteininden, peynir altı suyundan veya soya proteininden daha fazla olmak üzere yaklaşık %20 civarındadır. Glutamin kas dokusunda en yaygın şekilde bulunan bir amino asit çeşididir ve normal bağışıklık sistemi işlevleri için büyük önem taşır. Kazein tüketimi bu nedenle, kas hasarına ve kaybına engel olmanın yanı sıra, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma sistemi oluşturabilmenizi sağlar.
Kazein içerisindeki bazı peptitler kan damarlarının rahatlamasını ve genişlemesini sağlar. Bu hipotensif bir etki oluşturarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Kazein alımı kas kütlesi ve kemik yapısının gelişimini arttırıp tetikler. Bunun nedeni sadece amino asit içeriği değil aynı zamanda mTOR (rapamisinin mekanistik hedefi) yolunu aktive edebilmesidir. Rapamisin protein sentezi ile bağışıklık sistemi fonksiyonlarını olumsuz etkileyen özelliklere sahip bir maddedir. mTOR yolunun aktive edilmesi ve sonucunda oluşan rapamisin nötralizasyonu hem protein sentezi için hem de kas gelişimi için çok önemlidir. Dayanıklılık çalışmaları ve karbonhidrat tüketimi insülin üretimine neden olur.
Kazein tüketimi büyüme için ideal olan anti katabolik bir duruma ulaşmanızı sağlar. Bu nedenle antrenmandan 2-4 saat sonra, yatmadan önce veya kahvaltı gibi bir öğünün yerine kullanılabilir. Kazein kasları saatler boyunca besleyebilen eksiksiz bir protein kaynağıdır.

Kazein Protein Faydaları

  • Sindirimi ve biyoyararlanımı yüksek bir proteindir
  • Kaslardaki protein sentezini destekler.
  • Yavaş salınımlı bir proteindir
  • Katabolizmayı önler
  • Protein sentezini tetikler
  • Kas gelişimini destekler

Satın Al

Türkiye'de en fazla tercih edilen Optimum Nutrition, Dymatize ve Weider markalarıdır. Tüm ürünleri en iyi fiyat ve ücretsiz kargo ile Fitbull'dan satın alabilirsiniz.
Tüm ürünler uygun saklama koşullarında depolanmakta ve kargolanmadan önce kapak güvenlik bantları Fitbull depo ekibi tarafından kontrol edilmektedir.
Ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sipariş vermek için 0850 532 28 55 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

  • Kazein protein atar damar basıncını etkileyebilir. Eğer kan basıncı ile ilgili bir ilaç kullanıyorsanız, almadan önce doktorunuza başvurunuz.
  • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakın.
  • Böbrek probleminiz varsa, kazein takviyelerinin alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Protein tamamlayıcılarını alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.