Citrulline Malate (Sitrülin Malat)

Citrulline Malate (Sitrülin Malat)

Sitrülin Malat Nedir?

Citrulline temel olmayan bir amino asit türüdür. Vücut sitrülini kendi kendine üretebilir. Bu amino asit böbreklerde arginin ve nitrik oksit adı verilen diğer amino asitlere dönüştürülür.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Citrulline Malat İçeren Besinler:

Karpuz sitrülin bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Doğal sitrulin içeriğine ek olarak, karpuz A, B-6 ve C vitaminleri, artı potasyum, lif ve antioksidan, ve likopen bakımından zengindir. Ayrıca soğan, sarımsak, balık, et ve bademde sitrülin bulunmaktadır.

Citrulline Vücutta Nasıl Kullanılır?

Citrulline, böbreklerde azot oranı çok yüksek olan ve nitrik oksit salınımında önemli bir rol oynayan arginin amino asidine dönüştürülür. Nitrik oksit damar genişlemesine neden olarak besin ve oksijen açısından zengin daha fazla miktardaki kanın dokulara ulaşmasını sağlar. Özellikle iskelet ve kalp kaslarına daha fazla kan ulaşması, vücuttaki enerji seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Dahası, yüksek hacimli kan, toksinlerin ve şiddetli egzersizler sonrası ortaya çıkan laktik asit gibi maddelerin vücuttan atılmasına katkıda bulunur. Bu özellik kas yorgunluğunun ortaya daha geç çıkmasını ve egzersiz sonrası oluşan kas hasarının iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayabilir.

Tüm yönleriyle düşünecek olursak, sitrülin alımının besinler veya takviye maddeler yoluyla arttırılması, kas kütlesi ve dayanımının artmasını sağlayan metabolitlerin miktarında bir yükselmeye, fiziksel performans ile dirençte bir gelişmeye ve kasların iyileşme sürecinde bir hızlanmaya neden olduğu düşünülmektedir.

Citrulline Temel Özellikleri:

  • Arjinin ve nitrik oksitlere bölünerek vücutta kullanılırlar.
  • Vücut kendi üretebilir.
  • Besinlerden alınabilir.
  • Gıda takviyelerinden alınabilir.
  • Saf olarak bulunabilir. Kompleks yapıdaki bazı sporcu besinlerinde de bulunabilir.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Citrulline'nin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Bu tamamlayıcı atar damar kan basıncını etkileyebilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Özellikle herhangi bir hastalığınız veya düzenli bir ilaç kullanımınız varsa bu tarz bir besin takviyesi kullanmadan önce mutlaka diyetisyeninize veya doktorunuza danışınız.