Potassium (Potasyum)

Potassium (Potasyum)

Potasyum Nedir?

Potasyum mineral kökenli kimyasal bir elementtir ve vücudun doğru çalışması için kesin olarak gerekli bir maddedir. Potasyum içeriği zengin bir beslenme sinir impulsları arasındaki geçişler için çok önemli olmakla beraber, kasların daha düzgün işlemesine ve daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanıza katkıda bulunur.

Devamını oku..

6 Ürün

sayfa başı

6 Ürün

sayfa başı

Potasyum Ne İşe Yarar?

Bu mineral elektrolitlerin ve suyun hücreler arası ve hücre dışı hareketlerini etkilediği yer olan hücrenin etrafına dağılmış bir biçimde bulunur. Bu element homeostaziyi sağlama ve vücut sağlığını dengede tutma konusunda önemli bir yere sahiptir. Vücuttaki potasyum seviyelerinde meydana gelecek en ufak bir değişiklik bile (hipo veya hiperkalemi) ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Serum potasyum seviyelerinin değişmesi kusma, ishal, laktatif ve idrar söktürücü ürünlerin fazlaca kullanımı veya böbrek problemleri nedeni ile ortaya çıkabilir. Sporcularda terleme nedeni ile mineral kaybı daha fazla olduğundan, sodyum ve potasyum seviyelerinde daha hızlı bir düşüş görülür. Düşük potasyum seviyeleri kas zayıflığına neden olabildiği gibi kalbin ritmini etkileyebilir ve çalışmasında değişikliğe sebep olabilir.

Potasyum çeşitli kimyasal reaksiyonlarda yer alan ve özellikle iskelet kasları ve düz kasların kasılmasını tetikleyen sinir sinyallerinin iletimi manasına gelen hücre sinyali açısından önemli bir mineraldir. Potasyum tüm hücre, doku ve organların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için önem arzeden bir mineral olmasının yanı sıra aynı zamanda bir iyon olarak kalp atışını etkileyen ve düzenleyen elektrik sinir sinyallerinin iletiminde de çok büyük bir role sahiptir. Bu nedenle mineral, kas performansını, sindirim sistemini, kan damarlarını ve karın kaslarını etkilemektedir.

Potasyum açısından zengin, uygun bir beslenme, sinir sinyallerinin iletimi, kasların düzgün bir şekilde çalışabilmesi ve kalbin sağlığını koruyabilmesi yönünden gerekli ve önemlidir. Kalbe gerekli kan akışını sağlayabilmek organların ideal performanslarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları oksijen, besin ve mineralleri almasına olanak tanır. Potasyum seviyesi aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesinde de büyük bir rol oynar. Bunun sonucunda bu mineralin yeterli miktarda tüketimi kardiyak aritminin önlenmesi ve tedavisi, kan basıncının düşürülmesi ve kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Potasyumun Temel Faydaları:

  • Kardiyovasküler sağlığı olumlu yönde etkiler
  • Kas performansının gelişmesine olanak sağlar
  • Sinir sisteminin işleyişini korumaya yönelik etkileri vardır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Böbrek problemleri olan kişilerde potasyum içerikli besin takviyelerinin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
  • Yüksek kan basıncı için kullanılan ilaçlar veya su hapları (potasyum koruyucu diüretikler) ile birlikte almayınız. Bu, ilaç ile tamamlayıcı maddenin etkieşime girmesine ve orta seviyede veya ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.