Nitric Oxide (Nitrik Oksit)

Nitric Oxide (Nitrik Oksit)

Nitrik Oksit Nedir?

Bazı tamamlayıcı maddeler nitrik oksitin iç kaynaklı bir şekilde üretimini tetiklerler. Nitrik oksit kan damarlarının gevşemesini sağlayarak dokulara ve kaslara daha fazla miktarda kan akışı olmasına katkıda bulunan bir maddedir. Bu tamamlayıcı maddelerin kullanımı ile oluşan damar genişlemesi oksijenin ve besinlerin daha hızlı ve efektif bir biçimde taşınmasını sağlarlar. Bu şekilde ideal kas gelişimi ve daha hızlı bir iyileşme süreci elde edilmiş olur.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Nitrik Oksit Ne İşe Yarar

Piyasada arginin, aspartik asit, sitrülin gibi nitrik oksit sentezinin öncül maddelerini kullanarak üretilen NO ürünleri mevcuttur. Bu tamamlayıcı maddeler nitrik oksit molekülünün vücut tarafından yüksek miktarlarda üretilmesini sağlarlar ve bu sayede damar genişlemesine katkıda bulunurlar. Bu yolla vücut dokularına kan akışını arttırarak, hücrelere daha fazla besin ve oksijen taşınmasını sağlarlar. Oksijen hücreler için önemli bir yakıt olduğundan, bu maddenin miktarındaki artış, enerji üretiminin de artmasını sağlayarak fiziksel performans ve verimlilikte gelişmelerin meydana gelmesine olanak tanır. Hücrelere taşınan besin miktarının artması ve hücresel atıkların daha hızlı ve verimli bir şekilde dışarı atılması kaslarda biriken laktik asit miktarında bir düşüşe neden olur. Bu sayede antrenman süresi iyileşme süreci daha kolay ve çabuk atlatılırken, şiddetli fiziksel egzersiz sonrasında oluşan kas ağrılarında da bir azalma görülür. Kısacası, nitrik oksit içeren tamamlayıcı maddelerin kullanımı sakatlık sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. İyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlayarak kişinin daha sık egzersiz yapmasına olanak veren tamamlayıcı maddeler sporcularda dolaylı yoldan kas gelişimini de destekler.

Nitrik oksit üretimi damar genişemesinin yanı sıra düz kas dokularının rahatlamasına da yardımcı olur. Bunun sonucu olarak kan basıncı düşer ve kalp ile kan damarlarının sağlığı korunmuş olur. Madde kan akışını da destekleyici etkilere sahip olduğundan, özellikle ereksiyon problemi yaşayan kişilerde cinsel performansı arttırıcı etkileri vardır. Dahası, nitrik oksit seviyelerindeki artış, vücudun bağışıklık sisteminin tepkileri ile inflamatuvar süreçleri de etkiler ve damarda kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Bu tamamlayıcı madde beyne daha fazla kan gitmesini sağladığından hafıza ile ilgili fonksiyonlara da olumlu katkılarda bulunur.


Nitrik oksidin temel faydaları:

  • Dokuların damarlanmasına katkıda bulunur
  • Kan akış hacmini arttırır
  • Hücrelere taşınan besin ve oksijen miktarlarını arttırır
  • Fiziksel direncin artmasını sağlar
  • İyileşme sürecini hızlandırır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Özellikle herhangi bir hastalığınız veya düzenli bir ilaç kullanımınız varsa bu tarz bir tamamlayıcı kullanmadan önce diyetisyeninize veya doktorunuza danışın.
  • Bu besin takviyeleri atar damar kan basıncını etkileyebilir. Tansiyon ilacı kullanıyorsanız, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Antihipertansif ilaçlar, nitratlar ile birlikte kullanmayınız. Bu, ilaç ile tamamlayıcı maddenin etkieşime girmesine neden olabilir.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.