Kalsiyum

Kalsiyum

Kalsiyum Nedir?

Kalsiyum vücutta en fazla bulunan minerallerden bir tanesidir. Bu maddenin %98’inden fazlası kemik yapısında ve dişlerde depolanır. Bu yapılar, organizmanın ihtiyacına göre kalsiyumu depolayan veya salınımını yapan hazneler görevi görürler. Kalsiyumun kemik sağlığını düzenlemesinin yanı sıra, vücudun metabolik sistemine büyük bir etkisi vardır. Hipertansiyonu önlemeye yardımcı olurken, aynı zamanda sinir impulslarının iletimine katkıda bulunur ve kas gelişimi için çok önemli bir ham maddedir.

Devamını oku..

Gösterilen 21 - 24 / Toplam : 24

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

Gösterilen 21 - 24 / Toplam : 24

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

Kalsiyum Takviyesi Ne İşe Yarar

Kalsiyum kemik, tırnak ve diş sağlığını korumada önemli bir rol oynar. Vücuttaki bu yapıların sertliğinden ve katılığından sorumlu olan mineraldir. Düzenli ve yeterli miktarda bir kalsiyum tüketimi kemik, diş ve tırnakların ideal bir şekilde gelişimine katkıda bulunur. Bu sayede, vücuda alınan kalsiyum miktarının arttırılması ile osteoporoz, osteopeni, raşitizm gibi kemik sağlığı ile ilgili problemlerin engellenmesi veya tedavi edilmesi kolaylaşır. Başarılı bir tedavi için kalsiyum ilavesinin yanı sıra 2 önemli faktör daha vardır. Kalsiyum tüketimini D vitamini ve çarpma etkisi içeren bazı egzersizlerle (yürümek, koşmak, ağırlık kaldırmak) birleştirmek, bu mineralin en çok ihtiyaç duyulduğu yerler olan kemik ve dişlere ulaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, D vitamini tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kalsiyum aynı zamanda vücudun metabolik düzenlemesinde yer alır. Hipertansiyonu önler, sinir impulslarının iletimine katkıda bulunur ve hücre merkezlerine iletilen mesajları taşımakla görevlidir. Kan pıhtılaşmasında görev alan enzimlerin aktivasyonunda ve kas gelişimi ile kasılmasında da önemli roller oynar. Yeterli miktarda kalsiyum tüketilmediğinde ortaya, hipertansiyon, kırılgan ve zayıf tırnaklar, sinirlilik hali, uykusuzluk, diş dökülmesi, uyuşukluk ve kalp çarpıntısı gibi sıkıntılar çıkabilir. Bazı çalışmalara göre fazla kiloların düşük kalsiyum tüketimi ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Kalsiyum toksinler ve steroidler gibi bazı zararlı maddelerin azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle kalsiyum açısından zengin besinlerin tüketilmesi bazı hormon bazlı kanser çeşitlerinin (meme, prostat ve kolon kanseri) önlenmesi veya kontrol edilmesine katkıda bulunur.

Yeterli miktarda kalsiyum tüketimi özellikle hızlı büyüme ve metabolik aktivitelerin olduğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde olmak üzere hayatın her döneminde büyük önem taşır. İdrar, terleme ve dışkı yolu ile verilen düzenli kalsiyum kayıpları engellenemez. Bu nedenle kalsiyumun tazelenmesi çok önemlidir. Bu tazelenme daha iyi bir beslenme ile sağlanabilir. Eğer sağlanamıyorsa, besin takviyesi olarak kullanılabilir.

Kalsiyumun Temel Faydaları:

 • Kemikleri ve dişleri güçlendirir
 • Osteoporozu engeller
 • Kemik kırılma riskini azaltır
 • Hipertansiyon riskini azaltır
 • Yorgunluğu azaltır
 • Kas gelişimini destekler
Dikkat - Aşırı Kalsiyum Yüksekliği Yan Etkileri
 • Kalsiyum içerikli besin takviyelerinin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Gastrik problemleri (reflü, gastrit, ülser) olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
 • Böbrek problemleri olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
 • Kardiyovasküler problemleri olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
 • Hassas bireyler kullanımdan sonra kabızlık yaşayabilirler. Sıvı alımınızı ve lif açısından zengin yiyecekleri arttırmanız önerilir.