E Vitamini

E Vitamini

Aynı zamanda tokoferol olarak bilinen E vitamini lipitte çözünebilen bir vitamindir ve güçlü bir antioksidandır. Bitkisel yağlar, tahıllar, et, kümes hayvanları, yumurtalar, meyveler, sebzeler ve buğday tohumu yağı gibi birçok gıdada bulunur. Ayrıca gıda takviyesi olarak ayrıca kullanılabilir.

Devamını oku..

15 Ürün

sayfa başı

15 Ürün

sayfa başı

E Vitamini Kullanımı:

E vitamini eksikliği genelde vücudun farklı bir fonksiyonunun çalışmaması yada düzensiz çalışması sonucu görülebilir. Baxı durumlar, vücudun, E vitamini gibi yağda çözünen besinler de dahil olmak üzere, yeterli miktarda yağ emmesini engeller.

E Vitamini Eksikliği:

Düşük E vitamini seviyeleri, sindirim sisteminden besinlerin yetersiz emilmesine yol açacak birçok sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Bu durum ileriki seviyelerde pankreas, karaciğer, safra kesesi vb. gibi hastalıklara yol açabilir. E vitamini eksikliği sonucu aşağıdaki semptomlar gözükebilir

  • Ağrı, karıncalanma, his kaybı, gastrointestinal hastalıklar.
  • Saç dökülmesi ve cansızlığı.
  • Kaslarda zayıflık.
  • Yaraların yavaş iyileşmesi.
  • Bacaklarda kramp.

Dikkat - Olası Yan Etkiler:

E vitamini, aşırı dozda alındığında sakıncalı olabilir. Kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi bir durumunuz varsa, tavsiye edilen günlük kullanım miktarı maksimum 400 IU / gün'dür. Doz arttıkça, yan etki riski de artar. Yüksek dozlarda bulantı, ishal, mide krampları, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, bulanık görme, kızarıklık ve morarma ve kanama da ortaya çıkabilir.