Biberiye (Rosemary)

Biberiye Nedir?

Biberiye ballıbabagiller familyasına ait çalı görünümlü bir bitki çeşididir. Biberiyenin genel özellikleri, 4 mevsim yeşil kalması, yapraklarının ince olması, ve çiçekleri mor renkli olması olarak sıralanabilir. Halk arasında kuş dili olarak da adlandırılan bitki, Türkiye’de özellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Biberiye süs bitkisi olarak kullanılmasının yanı sıra, bitkiden baharat olarak da faydalanılabilir. Biberiye bitkisinin kullanımına genel olarak gıda sanayinde ve kanser hastalığının tedavisinde rastlanır. Yaprakları kaynatılarak kolonya ve esans yapılabilir. Aynı zamanda yapraklarından elde edilen yağ, çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Biberiye, ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir ve kumlu toprağı sever. Bitkinin boyu 2 metreye ulaşabilir. Bitkinin alt kısımları kahverengi, üstleri ise yeşil renktedir.

Devamını oku..

3 Kayıt

sayfa başı

3 Kayıt

sayfa başı

Biberiye Ne İşe Yarar?

Biberiye sindirim sistemi, sinir sistemi ve kaslar üzerinde iyileştirici etkilere sahiptir. Cilt sağlığına olumlu etkileri olan biberiye bitkisi, mikrop kırıcı, idrar söktürücü ve regl döneminde rahatlatıcı etkilere sahiptir. Aynı zamanda sindirim sisteminin işleyişine katkıda bulunan bitkinin hazmı kolaylaştırıcı etkileri vardır. Yapılan çalışmalarda biberiye bitkisinin astım ve bronşite iyi geldiği düşünülmektedir.. Bunun yanı sıra bitkinin romatizmal ağrıları azaltıcı etkileri gözlemlenmiştir. Biberiye, dolaşım sistemini de etkileyerek kansızlık ve sarılık gibi rahatsızlıkların giderilmesinde katkıda bulunabilir. Aynı zamanda damar tıkanıklıklarını engellemek için kullanımı yaygındır. Mide ve bağırsak işleyişini hızlandırıcı etkilere de sahiptir.

Biberiye'nin Temel Faydaları

  • Özelikle baş ağrısı ve diğer ağrıların giderilmesinde kullanılabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sindirim sistemini destekler.
  • Kansızlığın giderilmesinde yardımcı olur.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Hamileler ve çocukların biberiye etken madde içerikli ürünleri kullanılması tavsiye edilmez. Emzirme dönemindeki anneler için tavsiye edilmez. Besin takviyeleri çeşit içeren zengin bir diyete alternatif değildir. Alınan üründe belirtilmiş kullanım talimatlarına uyunuz.