Biberiye (Rosemary)

Biberiye (Rosemary)

Biberiye Nedir?

Biberiye ballıbabagiller familyasına ait çalı görünümlü bir bitki çeşididir. Biberiyenin genel özellikleri, 4 mevsim yeşil kalması, yapraklarının ince olması, ve çiçekleri mor renkli olması olarak sıralanabilir. Halk arasında kuş dili olarak da adlandırılan bitki, Türkiye’de özellikle Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Biberiye süs bitkisi olarak kullanılmasının yanı sıra, bitkiden baharat olarak da faydalanılabilir. Biberiye bitkisinin kullanımına genel olarak gıda sanayinde ve kanser hastalığının tedavisinde rastlanır. Yaprakları kaynatılarak kolonya ve esans yapılabilir. Aynı zamanda yapraklarından elde edilen yağ, çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Biberiye, ılıman iklimlerde yetişen bir bitkidir ve kumlu toprağı sever. Bitkinin boyu 2 metreye ulaşabilir. Bitkinin alt kısımları kahverengi, üstleri ise yeşil renktedir.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Biberiye Bitkisi Ne İşe Yarar?

Biberiye bitkisinin sindirim sistemi, sinir sistemi ve kaslar üzerinde etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Biberiye bitkisi, dolaşım sistemini de etkileyerek kansızlık ve sarılık gibi rahatsızlıkların giderilmesinde katkıda bulunabilir. Aynı zamanda damar tıkanıklıklarını engellemek için tüketimi yaygındır. Bu bitki mide ve bağırsak işleyişini hızlandırıcı etkilere de sahiptir.

Biberiye İçerikli Gıda Takviyelerinin Temel Özellikleri

  • Yağ olarak ya da kapsül formda sunulmaktadır.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Hamileler ve çocukların biberiye etken madde içerikli ürünleri kullanılması tavsiye edilmez. Emzirme dönemindeki anneler için tavsiye edilmez. Biberiye bitkisi, aspirine çok benzeyen bir kimyasal içerir. Salisilat olarak bilinen bu kimyasal, aspirin alerjisi olan kişilerde reaksiyona neden olabilir. Kanama bozukluğu olan kişilerde kullanımı önerilmez. Besin takviyeleri çeşit içeren zengin bir diyete alternatif değildir. Alınan üründe belirtilmiş kullanım talimatlarına uyunuz.