Beta-Alanin

Beta Alanin Nedir?

Beta-alanin temel olmayan bir amino asittir. Vücut tarafından doğal olarak üretilir fakat aynı zamanda kırmızı et, balık eti ve kümes hayvanlarının etlerinden de (özellikle tavuk göğsü) elde edilebilir. Bu amino asit, kas dokusunda oluşan ve kas performansında çok önemli bir rol oynayan karnosin maddesinin doğal öncüsüdür.

Devamını oku..

9 Ürün

sayfa başı

9 Ürün

sayfa başı

Beta Alanin Ne İşe Yarar

Beta-Alanin karaciğer tarafından doğal yollarla üretilen ve karnosin maddesinin metabolik ön maddesi olan bir amino asit çeşididir. Karnosin sentezi kas dokularında gerçekleşir ve vücutta bulunan beta-alanin seviyesiyle sınırlıdır.

Şiddetli fiziksel egzersiz sırasında (özellikle kasların enerji üretme amacı ile glikojeneziye başvurduğu anaerobik egzersizlerde), laktik asit üretimi büyük miktarda artar. Laktik asit ve diğer metabolik atıklar kas dokularında birikirler ve kas yorgunluğu ile fiziksel performansın düşmesine neden olan asidik bir ortam yaratırlar. Yüksek yoğunluktaki laktik asit kas kasılmalarına neden olurken, kasların düzgün çalışmama ihtimalini arttırır.

Karnosin’in asitleri nötralize edip kaslarda normal bir pH değeri oluşmasını sağlayan güçlendirici bir etkisi vardır. Beta-Alanin tamamlayıcı maddesini kullanmak özellikle ağırlık kaldırma ve depar gibi yüksek şiddetli kısa süreli egzersizlerde kas yorgunluğunun azalmasına ve pH değerlerinin hızlı bir şekilde düşmesine olanak sağlar. Bu nedenle genelde fiziksel performansı ve gücü arttırmak amacı ile antrenman öncesinde kullanılır. Beta-Alanin egzersizlerin tekrarlarını ve sürelerini arttırmaya yardımcı olur.
Çalışmalara göre 10 hafta boyunca beta-alanin tamamlayıcı maddesini kullanmanın, karnosin seviyelerini hücresel boyutta %80 oranında arttırdığı gözlemlenmiştir.

Kaslarda bulunan yüksek yoğunluktaki karnosin sayesinde, fiziksel performans artarken aynı zamanda kas yorgunluğu da geciktirilmiş olur.

Beta-Alanin’in Temel Faydaları:

  • Ergojenik bir maddedir
  • Fiziksel performansı arttırır
  • Kas yorgunluğunu geciktirir
  • Kas performansını geliştirir
  • Dayanıklılığı arttırır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Beta alanin içerikli besin takviyesinin amilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Özellikle herhangi bir hastalığınız veya düzenli bir ilaç kullanımınız varsa bu tarz bir tamamlayıcı kullanmadan önce mutlaka, diyetisyeninize veya doktorunuza danışın.
  • Ereksiyon problemi için kullanılan ilaçlarla birlikte almayınız. Bu, ilaç ile beta lanin etkieşime girmesine ve orta seviyede veya ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Bu maddenin yüksek dozlarda kullanımında hassas bünyelerde yan etki olarak deride karıncalanma hissi ortaya çıkabilir. Bu semptom genelde ürünü kullandıktan yaklaşık 90 dakika sonra kendiliğinden geçer.