Beta-Alanin

Beta-Alanin

Beta Alanin Nedir?

Beta-alanin temel olmayan bir amino asittir. Vücut tarafından doğal olarak üretilir fakat aynı zamanda kırmızı et, balık eti ve kümes hayvanlarının etlerinden de (özellikle tavuk göğsü) bulunur. Bu tür hayvansal besinlerden sışarıdan alınabilir ya da gıda takviyesi olarak dışarıdan alınabilir. Bu amino asit, karnosin maddesinin doğal öncüsü olarak gösterilmektedir.

Devamını oku..

6 Ürün

sayfa başı

6 Ürün

sayfa başı

Beta Alanin Özellikleri:

Beta-Alanin karaciğer tarafından doğal yollarla üretilen ve karnosin maddesinin metabolik ön maddesi olan bir amino asit çeşididir. Karnosin sentezi kas dokularında gerçekleşir ve vücutta bulunan beta-alanin seviyesiyle sınırlıdır.

Şiddetli fiziksel egzersiz sırasında (özellikle kasların enerji üretme amacı ile glikojeneziye başvurduğu anaerobik egzersizlerde), laktik asit üretimi büyük miktarda artar. Laktik asit ve diğer metabolik atıklar kas dokularında birikirler ve kas yorgunluğu ile fiziksel performansın düşmesine neden olan asidik bir ortam yaratırlar. Yüksek yoğunluktaki laktik asit kas kasılmalarına neden olurken, kasların düzgün çalışmama ihtimalini arttırır.

Karnosin’in asitleri nötralize edip kaslarda normal bir pH değeri oluşmasını sağlayan güçlendirici bir etkisi vardır.

Beta - Alanin Kullanımı:
Beta-alanin içerikli ürünler antrenman öncesinde kullanılır. Ürün üzerindeki kullanım talimatına uyulmalıdır.

Beta-Alanin’in Temel Faydaları:

  • Ergojenik bir maddedir
  • Vücutta sentezlenebilir
  • Gıdalardan alınabilir
  • Takviyelerden alınabilir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Beta alanin içerikli besin takviyesinin amilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Özellikle herhangi bir hastalığınız veya düzenli bir ilaç kullanımınız varsa bu tarz bir tamamlayıcı kullanmadan önce mutlaka, diyetisyeninize veya doktorunuza danışın.
  • Ereksiyon problemi için kullanılan ilaçlarla birlikte almayınız. Bu, ilaç ile beta lanin etkieşime girmesine ve orta seviyede veya ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Bu maddenin yüksek dozlarda kullanımında hassas bünyelerde yan etki olarak deride karıncalanma hissi ortaya çıkabilir. Bu semptom genelde ürünü kullandıktan yaklaşık 90 dakika sonra kendiliğinden geçer.