BCAA

BCAA

BCAA Nedir

BCAA açılımı Branched Chain Amino Acid yani Dallı Zincirli Amino Asit'tir. BCAA'yı oluşturan 3 amino asit aynı zamanda esansiyel yani vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması gereken amino asitler sınıfındadır. Bu amino asitler sırasıyla, Lösin, İzolösin ve Valin'dir. BCAA powder ürünlerinin vücut geliştirme ve fitness alanında bu kadar isminin duyulmuş olmasının en temel nedeni, kaslardaki aminoasitlerin %35 kadarının bu üçlüden oluşuyor olmasıdır.

Devamını oku..

Ürünler 21 - 40 / Toplam 66

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

Ürünler 21 - 40 / Toplam 66

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

BCAA Ne İşe Yarar

Bunun yanında dayanıklılık gerektiren durumlarda ya da anaerobik etkinliklerde vücudun laktat eşiğini arttırarak, laktatın etkilerine karşı koruyucu olmakta aynı zamanda dayanıklılığı da arttırmaktadır. Bunun yanında antrenman sonrası toparlanma dönemi olarak bilinen recovery döneminde de başta kaslar olmak üzere vücudun toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında netlik kazanmamış olsa da BCAA’ın beyin fonksiyonları ve nörotransmitter denen beyinde sinyal taşıyıcı maddelerin üretimi üzerine etkileri olduğu düşünülmektedir.

BCAA Kullanımı Nasıl Olmalıdır

BCAA’ler özellikle antrenmana yakın dönemlerde yani antrenman öncesinde, esnasında ve sonrasında alınmalıdır. Böylece etkinlikleri en yüksek seviyede olacaktır çünkü zaten karaciğere uğrayıp metabolize (peptid bağı ile bağlı olmadıkları, serbest halde bulundukları için vücut içinde bu bağların parçalanması gibi ilave bir işleme gerek kalmayacaktır) edilmeyecek en saf hallerinde bulunan amino asitler alındıktan kısa bir süre sonra görev yeri olan kaslara ulaşacaktır.

Kaslardaki etkinliklerinin en fazla olması için bahsedilen dönemlerde alınmaları uygun olacaktır. BCAA’nın kullanım zamanı ile ilgili bir diğer durum ise özellikle diyet yaparken kullanılmalarıdır, insan çalışmaları yapılmamış olsa da diyet yapmazken ve özellikle yüksek yağlı gıdalar alırken BCAA alınmasının insülin direncinde artışa yol açacağı şeklinde veriler bulunmaktadır. Bu nedenle vücut geliştirme ve fitness ile uğraşan sporcular BCAA ürünlerini genellikle cutting (kas dokusunu belirgin hale getirme amaçlı kilo verme ve olan kas dokusunu koruma dönemi) denen süreçte ve özellikle antrenmana yakın zamanlarda almakta ve böylece etkilerinden en fazla oranda yararlanmaktadırlar.

BCAA Oranı Nedir?

BCAA oranının 2:1:1 ya da 4:1:1 şeklinde olduğundan bahsedilir. Örneğin 2:1:1 BCAA oranına sahip bir üründe Lösin miktarı 2 ise izolösin ve valin miktarı 1’dir. Böyle bir üründe 5 gram lösin varsa orana göre izolisn ve valin miktarı 2,5 gram olacaktır. Şimdi bu amino asitlere kısaca yakından bakalım;

BCAA'yı Oluşturan Amino Asitler

Lösin: Lösin bu üçlünün lideridir denebilir, lösin olmadan kas yapılanması ve büyümesi düşünülemez çünkü lösin kendine has şekilde (mTOR yolunu kullanarak) kas sentezini arttırmaktadır. Ayrıca testosteron ve büyüme hormonu üretiminde de olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir. Bu etkiyi bir metaboliti sayesinde yapmaktadır, bu metabolitin adı beta-hydroxy beta-methylbutyrate’dır ve HMB olarak bilinir. Eğer lösin bu grubun lideri ise neden sadece lösin almayasınız? Ya da bu amino asitlerin az önce bahsettiğimiz 2:1:1 ya da benzeri şekilde oranlar dahilinde birlikte verilmesinin amacı nedir? Baylor Üniversitesinde yapılan bir çalışmada bilim adamları üniversite öğrencilerine placebo (ilaç etkinliği göstermeyen madde), sadece lösin ve BCAA ürünlerini ayrı ayrı vermişler. Lösin’in kas sentezini placebo alanlara göre arttırdığını görmüşler (yani lösin’in kas sentezi üzerine etkinliğini göstermişler) bunun yanında belli bir oran dahilinde verilen BCAA’nın ise kas sentezini lösin’den daha fazla arttırdığını kaydetmişler, bu nedenle sadece lösin yerine BCAA ürününü belli bir oran dahilinde kullanmak çok daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu hammadde aynı zamanda whey proteinlerde de bulunmaktadır.

İzolösin: Yine kas yapılanmasında önemli bir aminoasit olmasına karşın aynı zamanda yağ metabolizması ve vücuttaki keton cisimlerinin uzaklaştırılmasında da etkilidir. Konuya bilimsel açıdan yaklaşmak gerekirse, izolösin yağ yakımını arttıran ve yağ depolanmasını azaltan PPAR adındaki reseptörleri aktive etmektedir.

Valin: Vücutta yeterli kadar glikoz yani yakıt bulunmadığı durumlarda ya da düşük karbonhidratlı diyet yapanlarda özellikle glikojene çevrilebilmekte ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilmektedir. Konuya biraz daha bilimsel açıdan yaklaşırsak, valin adlı amino asit triptofan adı verilen amio asit ile yarışmaktadır. Triptofan egzersiz sırasında beyin tarafından alınan ve orada seratonin’e çevrilen bir amino asittir. Egzersiz sırasında beyin tarafından ne kadar çok seratonin üretilirse kas dayanıklılığı ve gücü de azalacaktır. Valin bu nokta da beyne fazlaca triptofan girmesini ve doğal olarak fazla seratonin sentezlenmesini azaltır böylece kas gücü ve dayanıklılığının antrenman boyunca azalmasını engellemektedir.

BCAA Temel Faydaları

 • Recovery (toparlanmayı) sürecini hılzandırır.
 • Pre-workout ürünlerde kullanılır.
 • Protein sentezini tetikler
 • Kas kütlesini arttırır
 • Kas dayanıklılığını tazeler
 • Performansı geliştirir
 • Kas yorgunluğunu geciktirir
 • Vücudun savunma mekanizmalarını uyarır
 • Glikojen depoları tükendiğinde enerji sağlar
 • Kas iyileşme ve toparlanma sürecine katkıda bulunur
 • Kas ağrılarını en aza indirir
 • İyi bir post-workout ürünüdür.

BCAA Satın Al

Fitbull'da satılan BCAA ürünleri 100% orijinal olup sadece yetkili distribütörden temin edilmektedir.
Ürünler saklama koşullarına uygun ortamlarda depolanmakta ve kargolanmadan önce kapak koruma bantları Fitbull depo ekibi tarafından kontrol edilmektedir.
Türkiye'de en çok tercih edilen Optimum Nutrition, Dymatize, Olimp, Musclepharm, Big Joy Multipower, Weider, Hardline ve diğer tüm ürünleri en iyi fiyata Fitbull'dan satın alabilir; ürünler hakkında detaylı bilgi edinmek ve telefonda sipariş vermek için 0850 532 28 55 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
 • Protein tamamlayıcılarını kullanırken sıvı alımını büyük ölçüde arttırmak gerekir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinizden emin olunuz.
 • Bu maddenin kullanımı böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir ve böbrek rahatsızlığı yaşayan hastalarda ciddi hasarlara neden olabilir.