AOL

AOL

AOL (Arjinin, Ornitin, Lizin)

AOL kısaltması Arjinin, Ornitin ve Lizin amino asitlerinin baş harflerinden oluşmaktadır. AOL adı altındaki amino asitler temelde bu 3 aminoasitin birleşmesinden meydana gelmektedir ve bu amino asitlerin ayrı ayrı özelliklerinden yararlanılarak toplam bir etki oluşturmaktadırlar. Ancak temelde bu 3 ürünün birlikte kullanılmasının en önemli sebebi growth hormon denilen büyüme hormonunun doğal yollarla artışını sağlayabilmektedir.

AOL Amino Asitleri

  • Arjinin.
  • Ornitin.
  • Lizin.

Devamını oku..

7 Ürün

sayfa başı

7 Ürün

sayfa başı

Arginin
Erişkinlerde karaciğer tarafından da üretilebilen bir amino asittir ancak bebekler ve çocuklar vücutlarında sentezleyemezler bu nedenle diyetle dışarıdan almak durumundadırlar. O yüzden bazı kaynaklar bu amino asiti esansiyel ya da yarı esansiyel amino asit olarak değerlendirmektedirler. Yoğun spor dönemlerinde bu üretim yeteri kadar hızlı olmamakta ve doğal olarak Arginin'in dışarıdan alınması gerekebilmektedir. Arjinin vücuttaki fazla nitrojenin ve bunun gibi toksik maddelerin atılımından sorumludur, bunun yanında kollajen adlı bağ dokuların ve kasların yapımınında, gelişmesinde katkıları bulunmakta, bir çalışmaya göre de yara iyileşmesine katkıda bulunmakta ve tümör, kanser büyümesini engellediği sanılmaktadır. Vücut geliştirme açısından kan damarlarını genişletmekte ve bu nedenle kaslara daha fazla kan ve besinin gitmesini sağlamaktadır. Bunu yanında growth yani büyüme hormonu salınımını arttırmaktadır. Arginin’in sebep olduğu bu artışın etkileri özellikle kasların çalıştırıldığı antrenman dönemlerinde daha belirgin olacaktır.

Ornitin
Bu amino asit argininden sentezlenebilir. Esansiyel bir amino asit değildir. Karaciğeri desteklemekte, immum sistemi kuvvetlendirmekte ve yağ metabolizmasında rol almaktadır. arjinin başta olmak üzere Ornitin'in de GH yani Growth Hormon (büyüme hormonu) ve IGF-1 olarak bilinen insülin like growth hormon (diğer bir büyüme hormonu) üzerinde pozitif etkileri bulunmaktadır. Ornitin vücutta prolin ve sitrüline çevrilebilmektedir. Bu amino asitler de kas hücrelerine enerji sağlamaktadırlar. Bunun yanında bu iki amino asitin growth yani büyüme hormonu ve insülin salınımını arttırdıkları düşünülmekte, bu nedenle vücut geliştirme ve fitness çevrelerince kullanılmaktadırlar.

Lizin
Lizin esansiyel bir amino asittir. Kas yapımına önemli katkısı bulunmaktadır. Kalsiyum gibi minerallerin emilmesini kolaylaştırmanın yanında vücutta kollagen yapımına da katkısı bulunur, kollagen yapımı indirek yolla kas dokularının korunmasını ve yağ yakımın artmasını sağlayabilmektedir. Diğer taraftan karnitin adlı diğer bir amino asit lizin'den üretilmektedir. Karnitin ise yağ asitlerini enerjiye çevirmede kullanılmaktadır. Bu sayede kandaki kolesterol seviyelerinin de azalmasına yardımcı olduğu söylenebilir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Aktif amino asite aşırı duyarlılık durumu söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu gıda takviyesini kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren dengeli besinlere alternatif değildir. Almış olduğunuz ürün üzerindeki kullanma talimatlarına uyunuz.