Serotonin (5HTP)

Serotonin (5HTP)

Serotonin (5HTP) Nedir

Triptofan ağırlıklı olarak mide bağırsak kanalında (%90), kan hücrelerinde (%8) ve beyinde (%2) bulunan bir çeşit amino asittir. Hidroksilasyon sonrasında triptofan 5-HTP olarak da bilinen 5-Hydroxytryptophan'a dönüşür. Serotonin daha sonra aromatik L-amino asit dekarboksilaz enziminin yardımı ile Serotonin’e çevrilir. Bu biyolojik dönüşüm esas olarak karaciğer ve beyinde gerçekleşir. Amino asit serotonin’e dönüştükten sonra; duygusal ve diyetsel davranışlar, bilişsel işlev, vücut sıcaklığı, acıya karşı duyarlılık, cinsel davranışlar ve uyku düzeninin modülasyonundan sorumlu olan reseptörleri etkiler. Serotonin seviyelerinin yeterli düzeyde olması aynı zamanda iştahı düzenlemeye de yardımcı olur ve bu yolla vücut ağırlığının kontrol edilmesine katkı sağlar.

Devamını oku..

4 Ürün

sayfa başı

4 Ürün

sayfa başı

5-HTP (Serotonin) Ne İşe Yarar?

Modumuz, ruh halimiz ve iyi hissetme durumumuz direkt ve dolaylı yollardan vücudumuzdaki serotonin seviyesi ile ilgilidir. Bu nörotransmiterin az miktarda olması, anksiyete, asabilik, duygusal çökkünlük gibi durumlara sebep olurken, aynı zamanda kişinin depresyona olan yatkınlığının artmasını sağlar. Serotonin uyku döngüsünün düzenlenmesine katkıda bulunurken, kişinin atik olma durumunu da etkiler. Uyumak ve dinlenmek, vücudun gün boyu maruz kaldığı stresten ve düzenli antrenman sonucu yıpranıp aşınmasından sonra kendine gelip iyileşmesini sağlar. İyi bir gece uykusu bilişsel fonksiyonu etkilemenin yanı sıra, büyüme hormonu salgısını artırıp şiddetli antrenman sonucu oluşan kas hasarını tamir ederek fiziksel görünüme de olumlu katkılar sağlar.

Serotonin seviyeleri tokluk hissini de etkiler. Nörotransmiter madde, alt orta hipotalamus merkezini uyararak iştahı düzenleyen bir özelliğe sahiptir. Serotoninin etkisi özellikle karbonhidrat tüketimi ile alakalıdır. Karbonhidrat tüketimi kandaki insülin seviyesinde bir artışa neden olarak serotonin salınımını arttırır ve bu şekilde kişinin iyi ve tatmin olmuş hissetmesini sağlar. Üzgünlük, sinirlilik veya anksiyete hallerinde serotonin seviyeleri düşüktür ve bu nedenle iştah kolaylıkla kontrol edilemez. Bu kompulsif bir yemek yeme dürtüsüne sebep olur. Bu tarz durumlarda tatlı besinlere olan istek artar. Akşamüzeri ve gece vakitlerinde insanların karbonhidrat içerikli yiyecekler tüketme isteğinin nedenlerinden bir tanesi, bu zamanlarda serotonin seviyelerinin normalden daha düşük olmasıdır. Normal serotonin seviyelerine sahip insanlar daha tatmin olmuş hissederler ve iştahlarını kontrol altında tutabilirler. Bu nörotransmiterdeki bir eksiklik tokluk hissinin ve vücut ağırlığının kontrolünün zorlaşmasına neden olur.

Serotonin, sinir hücreleri arasındaki iletişim açısından çok büyük önem taşır. Serotonin miktarındaki artış sinir hücreleri arasında daha verimli bir iletişime sebep olarak beyin aktivitelerinin, konsantrasyonun ve bilişsel fonksiyonun gelişmesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra serotoninin vücut sıcaklığını üzerinde de etkileri vardır. Uyarılan merkezi sinir sistemi reseptörüne bağlı olarak hipotermi veya hipertermi oluşabilir.
Serotonin aynı zamanda, vücudun acı mekanizmasını etkileyen duyu yollarını düzenleyen bir faktör görevi görür. Kişi depresif veya endişeli iken düşen kan serotonini seviyesi aynı zamanda acı eşiğini de düşürür. Diğer yandan yüksek serotonin seviyeleri duyusal uyarıların şiddetini azaltmaya yardımcı olarak acı hissinin azalmasını sağlar. Vazoaktif bir amin olarak serotonin aynı zamanda kalp kasını (ve dolayısıyla kalp ritmini) da etkiler ve trombosit agresyonunu teşvik ederek kardiyovasküler sistemi düzenlemeye yardım eder.

Mevcut bilgiler serotoninin insan vücudunda bulunan birçok sistem üzerinde düzenleyici etkisi olduğunu gösteriyor. İştah ve kilo kontrolüne yardımcı olmanın yanı sıra konsantrasyonun ve modun yükselmesine katkı sağlayan serotonin, aynı zamanda anksiyete, rahatsızlık ve depresyon hislerini azaltıyor. 5-HTP tamamlayıcı maddesinin kullanımı, organizmanın daha fazla serotonin üretmesini sağlayarak bu nörotransmiterin vücuttaki seviyesini normal bir hale getirir. Düşük serotonin seviyeleri migren ve baş ağrılarından, uykusuzluk ve fazla vücut ağırlığına kadar birçok sağlık sorununa neden olabilir. Daha ciddi durumlarda ise dikkat dağınıklığı, saldırgan davranışlar, anksiyete, sinirlilik ve depresyon gibi psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Serotoninin Temel Faydaları:

 • Serotonin üretimini tetikler
 • Dinlenme ve rahatlama süreçlerini düzenler
 • Uyku döngüsünün düzenlenmesini sağlar
 • Derin ve sağlıklı bir uykuya olanak verir
 • İyi hissetmenizi sağlar ve modunuzu yükseltir
 • Bilişsel yetenekleri ve konsantrasyonu arttırır
 • Dürtüsel besin tüketimine olan yatkınlığı azaltır
 • İştahı ve vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur
Dikkat-Olası Yan Etkiler
 • Bu besin takviyesinin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Duyarlı kişilerde sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar (mide bulantısı, kusma, iştah kaybı), nefes almada zorluk, göz bebeklerinde büyüme, görmede rahatsızlık, koordinasyon kaybı ve düzensiz kalp ritmi gibi problemler görülebilir.
 • Bu takviyenin down sendromlu hastalar ve kanser veya kardiyovasküler bir rahatsızlığı olan kişilerde kullanılması önerilmez. Belirli tedavilerle çakışarak semptomları daha kötüye götürebilirken aynı zamanda istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.
 • Antidepresanlar ile birlikte kullanmayınız. Bu serotonin seviyelerinde çok hızlı bir artışa sebep olabilir.