Ginger Root (Zencefil Kökü)

Ginger Root (Zencefil Kökü)

Ginger Root (Zencefil Kökü) Nedir?

Zencefil kökü kendisi ile aynı isimdeki bitkinin köklerinden elde edilir. Bir baharat olarak değerlendirilen ekstrat genellikle mutfaktaki çeşitli kullanım alanları ile bilinir. Kök, aynı zamanda ilgi çekici farmakolojik ve terapatik özellikleri nedeniyle geleneksel Çin tıbbında kullanılmıştır. Ekstrat olarak analjezik, antiinflamatuvar, antiseptik, antioksidan, nöroprotektif, kardiyoprotektif ve hatta anti kanserojen özellikler sergilemektedir.

Devamını oku..

4 Ürün

sayfa başı

4 Ürün

sayfa başı

Zencefil Kökü Ne İşe Yarar

Çeşitli çalışmalar sonucunda zencefil kökünün tedavisel ve farmakolojik özellikleri olduğu keşfedilmiştir. Ginger root geleneksel Çin tıbbında yıllar boyu belirli sağlık sorunlarının tedavisi için kullanıldığı bilinmektedir. Zencefil, vücuttaki mide bulantısı ile ilgili merkezleri uyararak mide bulantısının ve kusmanın önlenmesini kolaylaştırdığından güçlü antiemetik etkilere sahiptir. Zencefil kökünün tüketimi özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde sabah bulantılarını kontrol etmek adına kullanılır.

Bu ekstratın uyarıcı etkileri bağırsak hareketini ve mide boşalma hızını arttırarak besinlerin sindirim sürecini hızlandırır. Zencefil, sindirim sistemi fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlarken, aynı zamanda kabızlık ve flatülans gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltmaya ve engellemeye yardımcı olur. Bunların yanı sıra, zencefil kökü kullanımı metabolizma hızını ve bunun sonucu olarak kalori yakımını hafifçe arttırarak besinlerin termojenik etkilerini arttırmaya yardımcı olur. Zencefil, açlık hissini de azaltır ve daha az besin ile kalori alımına neden olur. Bu özellik kilo kontrolünü sağlamaya veya kilo vermeye çalışan kişiler için oldukça yararlıdır.

Zencefilin anti inflamatuvar özelliklerinin, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin yıkımı sonucu ortaya çıkan ve prostaglandinler, tromboksanlar ve lökotrienler olarak 3 sınıfa ayrılmış inflamatuvar mediyatörler olan eikozanoidlerin sentezi üzerindeki etkileri ile yakından bir ilgisi vardır. Bu mediyatörler arasındaki dengenin değişmesi pro inflamatuvar bir duruma sebebiyet verebilirken aynı zamanda iltihaplanmaları da başlamadan engelleyebilir. Ginger root, araşidonik asitin (AA) prostaglandinlere, tromboksanlara ve prostasiklinlere dönüşümünden sorumlu siklooksijenaz enzimler olan ve aynı zamanda pro inflamatuvar eikozanoidlerin sentezini yavaşlatan COX-1 ve COX-2 maddelerine de etki eder. Zencefil, aspirin gibi anti inflamatuvar özelliklere sahip ilaçlar ile benzer prensiplere sahiptir ve iltihaplanmalarda kullanılabilir. Kalın bağırsakta pro inflamatuvar eikozanoid varlığı kanser gelişimi riskini arttıran bir faktördür. Zencefil, bu tip pro inflamatuvar eikozanoidlerin seviyesini düzenlediğinden, bu maddenin tüketimi anti inflamatuvar özellikleri sayesinde kolorektal kanser başta olmak üzere birçok kanser çeşidinin ortaya çıkma ihtimalini azaltır.

Maddenin anti infamatuvar etkileri, osteoartrit, kas ağrıları ve regl krampları gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olan hafif dereceli analjezik özelliklerinden gelmektedir. Bileşik, migren ve baş ağrılarının tedavilerinde önleyici ve hafifletici olarak kullanılır. Zencefil kökü aynı zamanda antiseptik özelliklere sahip olduğundan, maddenin kullanımı hafif şiddetli soğuk algınlığının tedavisinde de işe yarayabilir.
Zencefil kökünde bulunan bazı elementler, aynı zamanda LDL kolesterol olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinlerin oksidasyonunu engellemeye yardımcı olurlar. LDL kolesterolün oksidasyonu vücudu aterosklerotik plak oluşumuna karşı savunmasız bırakan faktörlerden biri olduğundan, zencefil tüketiminin kalbi koruyucu etkileri de vardır. Zencefil karaciğer ve bağırsak enzimlerine de etki eder ve karaciğer enzimi CYP7A (kolesterol-7-alfa-hidroksilaz)’ın aktifliğini arttırarak ve yağ asitlerinin bağırsaklardan emilip kan dolaşımına karşımından sorumlu olan bağırsak enzimleri NPC1L1 (Niemann-Pick C1 like-1 protein), ACAT2 (açil koa kolesterol açiltransferaz 2) ve MTP (microzomal triaçilgliserol transport protein)’in sıkışmasını azaltarak yağ asitlerinin vücuttan dışarıya atılmasını tetikler. Yağ asitlerinin dışkı yolu ile atımını ve bu maddelerin bağırsaklardaki geri emilimini genel bir düzeyde azalttığından, zencefilin kolesterol (toplam, LDL, VLDL) ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü söylenebilir.

Yapılan çalışmalar zencefil kökünün antiglisemik etkilerinin olduğunu da kanıtlamıştır. Bu çalışmalara göre zencefil tüketimi kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Bu tür etkiler diyabet veya prediyabet hastalarına iyi gelebilecek etkilerdir. Dahası, zencefil kökü içeren besin takviyeleri androjenik özelliklere de sahiptirler. Madde, testosteron seviyesini, sperm kalitesini ve hareketliliğini olumlu etkilediğinden üretkenliğin artmasını sağlar.

Zencefil kökünün (Ginger Extract) temel faydaları:

  • Mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur
  • Besinlerin sindirimine yardımcı olur
  • Bağırsak hareketlerini arttırıcı özelliklere sahiptir
  • Kabızlığı ve flatülansı tedavi etmek için kullanılabilir
  • İnflamatuvar tepkileri azaltır
  • Kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunur
  • Üretkenliği olumlu yönde etkiler
Dikkat - Olası Yan etkileri
  • Gastrik problemleri (reflü, gastrit, ülser) olan kişilerde bu zencefil kökünün kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
  • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.