Yılan Otu (Black Cohosh)

Black Cohosh Nedir?

Black cohosh aynı zamanda yılan otu olarak da bilinen, ilk tedavi amaçlı kullanımı yüzyıllar öncesine dayanan bit bitki türüdür. Bitki günümüzde çeşitli ilaçların üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların problemlerine iyi gelen bu bitki, piyasada tablet veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.

Devamını oku..

5 Kayıt

sayfa başı

5 Kayıt

sayfa başı

Yılan Otu Ne İşe Yarar?

Yılan otu sıcak basması, sinirlilik, sıkıntı gibi menopoz dönemi problemlerini azaltıcı etkilere sahiptir. Hamile kadınlarda doğum sancısını tetikleyici özellikleri de bulunan black cohosh, premenstrüel sendrom semptomlarının hafiflemesine de katkıda bulunur. Karayılan otu kullanımının dismenoreyi (ağrılı regl dönemi) hafiflettiği, sinirsel gerginliği ve sıkıntıyı azalttığı ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarını (dispepsi vs.) yatıştırdığı düşünülmektedir. Yılan otu romatizmal ağrıların şiddetini azaltırken aynı zamanda yüksek ateş, boğazda iltihaplanma ve öksürük gibi üst solunum yolları problemlerinin tedavisine de yardımcı olmaktadır. Madde oral yoldan alındığında, sedatif etkisi vardır. Black cohoshun topikal olarak kullanımı, siğil ve akne gibi deri rahatsızlıklarının tedavisine katkıda bulunurken cildin güzelliğinin de korunmasını sağlayıcı etkilere sahiptir.

Yılan Otu'nun Temel Faydaları

  • Menopoz dönemi septomlarını hafifleitr.
  • Romatizma ağrılarını hafifletir.
  • Deri problemlerinde kullanılabilir
  • Üst solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılabilir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Hamileler ve emziren anneler için önerilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.