Yeterince Protein Alınmadığında Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkar?

Proteinler, vücuttaki hücrelerin, dokuların ve organların yapıtaşları olan maddelerdir. Protein eksikliği, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlarda, gelişmiş ülkelerde yoksul kesimlerde yaşayanlarda ve besleyici gıdalara erişimi olmayan yaşlılar arasında yaygın bir problemdir. Protein eksikliği ayrıca, belirli proteinleri üretemeyen genetik bozukluklara sahip insanlar ile iştah kaybı ve kas yıkımına neden olan hastalıklara sahip insanları da etkiler. Vücudumuz yeterince protein almadığında ortaya çıkabilecek hastalıklardan en önemlileri şunlardır:

• Marasmus
Marasmus, ciddi derecede protein ve kalori eksikliğinden kaynaklanan ve genelde bebekler ile çok küçük çocukları etkileyen, sıklıkla kilo kaybı ile dehidrasyona neden olan bir hastalıktır. Marasmus temel besin eksikliği nedeniyle, açlığa ve hatta ölüme neden olabilir. Marasmuslu insanlar Food4Africa'ya göre çok az kas dokusuna sahip ve kemikli görünmektedirler.

• Kwashiorkor
Kwashiorkor, önemli miktarda protein eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Çoğunlukla beslenme düzenleri fıstık, pirinç ve muz gibi karbonhidratları içeren kişilerde görülür. Genellikle daha büyük çocukları etkiler. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi'ne göre, Kwashiorkor'lu insanların karın bölgeleri sıvı tutmaktan şişmektedir. Hem marasmus hem de kwashiorkor'un ortak semptomları yorgunluk, sinirlilik, diyare, bodur büyüme ve biliş ile zihinsel sağlıkta bozulmayı içermektedir.

Yeterince Protein Alınmadığında Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkar?

Eksik Protein Almak Zararlı Mıdır?

• Protein C Ve Protein S Yetersizliği Nedir?
Protein C ve protein S eksiklikleri anormal kan pıhtılaşmasına neden olan kalıtsal koşullardır. Protein C eksikliği 300 kişiden 1'inde görülürken, Protein S eksikliği 20.000 kişiden 1'ini etkiliyor. Bu eksikliklerle ilgili belirtiler kızarıklık, ağrı, hassasiyet veya etkilenen bölgede şişme olabilir. Bu protein eksikliklerine sahip insanlar uzun süreli oturma, yatak istirahati ve araba ve uçaklarda uzun süren seyahat gibi kan pıhtısı riskini artıran aktiviteler konusunda dikkatli olmalıdırlar. A. Hooda'nın 2009 yılında yayınladığı bir araştırma ile, protein S eksikliğinin iskemik inmeye de neden olduğu ortaya çıkarılmıştır.

• Kaşeksi
Kaşeksi, 2000 senesinde D.P Kotler tarafından yapılan bir araştırmaya göre, protein eksikliği, iskelet kaslarının tükenmesi ve protein bozunması oranının artması ile sonuçlanan bir durumdur. Kaşeksi, kilo kaybına ve ölüme neden olur ve J.E. Morley tarafından "American Journal of Clinical Nutrition" dergisinde, kanser, AIDS, kronik böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve romatoid artrit ile ilişkilendirilmiştir. Kötü huylu mide, kolon, karaciğer, safra yolu ve pankreas kanserine yakalanmış hastalar, protein, kalori ve mikro besin öğesi alımının azalması nedeniyle yetersiz beslenme yaşarlar ve kaşeksi sonucu oluşan kas kütlesi kaybı sonrasında yorgunluk ve negatif azot dengesi semptomları gösterirler.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.