Green Tea Extract (Yeşil Çay Ekstresi)

Green Tea Extract (Yeşil Çay Ekstresi)

Yeşil Çay Ekstresi

Yeşil çay ve ekstresi kamelya bitkisinden elde edilir. Yeşil çayın içerisindeki aktif bileşenler polifenol familyasına (kateşin ve flavanoidler) aittir. Güçlü antioksidan ve antiinflammatuvar özellikleri ile bilinen bu maddeler yeşil çayın yağ yakmak ve kilo vermek için kullanılması ile iyice ön plana çıkmışlardır. Kateşinlerin, flavanoidlerin ve kafeinin birleşimi termojenezde bir artışa sebep olur. termojenez işlemi, kalorilerin ve yağın yakılmasına katkıda bulunan bir işlemdir.

Devamını oku..

5 Ürün

sayfa başı

5 Ürün

sayfa başı

Yeşil Çay Ne İşe Yarar

Yeşil çayın aktif bileşenleri polifenol ailesine (kateşinler ve flavanoidler) aitlerdir ve güçlü antioksidan özellikler ile anti inflamatuvar etkilere sahiptirler.

Yeşil çay %2 ila %4 arası bir miktarda kafein içerir. Kafein herkes tarafından bilinen sinir sistemini uyarıcı etkileri olan bir maddedir ve aynı zamanda kardiyovasküler sistem ile kas sistemini de etkileyen özelliklere sahiptir. Kafein beyindeki nörotransmiter maddelerin salınımını uyararak, zihinsel dikkat ve çeviklik halini tetikler.

Yeşil çayda bulunan en önemli kateşinler epigallokateşin gallat (EGCG) ve epigallokateşindir (EGC). EGCG en etkili kateşin olarak bilinmektedir. E vitamini ile C vitaminine kıyasla 25 ila 100 kat daha güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Kateşinlerin, flavanoidlerin ve kafeinin birleşmesi metabolizmayı uyarıp kalori ve yağ yakmaya yardımcı olan bir süreç olan termojenezi arttırmayı sağlar. Bu, kilo vermek isteyen insanların yeşil çay kullanmasının arkasındaki en büyük nedendir. Fakat yakılan kalori miktarının görece olarak az olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle istenilen sonuçlara ulaşmak adına yeşil çay özütü bir diyet ve egzersiz programı içerisinde kullanılmalıdır.

Güçlü antioksidanlar kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olurlar ve anormal özelliklere sahip hücrelerin ölmesini sağlayarak kanser riskini azaltırlar. Bu maddeler kalbi ve kan damarlarını korumaya yardımcı olurlarken, aynı zamanda maddelerin prostat sağlığı, normal bağışıklık sistemi fonksiyonları ve bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair araştırma sonuçları mevcuttur.

Yeşil Çayın Temel Faydaları:

 • Antioksidanlar maddelerce zengindir – erken yaşlanmayı önler
 • Termojenik özelliklere sahiptir – yağ yakımına yardımcı olur
 • Anti inflamatuvar özellikleri vardır
 • Zihinsel konsantrasyon ve dikkat halini tetikler
 • Kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olur
 • Bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Hamile ve emzirme döneminde bulunan kadınlar için: Günde en fazla 2 fincan olmak üzere ortalama miktarda bir yeşil çay tüketimi kabul edilebilir (yaklaşık 200 mg kafein). Hamilelik durumunda yüksek dozlar düşük riskini doğurabilirken emzirme durumunda kafein anne sütüne geçeceğinden bebeği etkileyebilir.
 • Glakom, anemi, anksiyete, hemofili, şeker hastalığı, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, ishal veya hassas bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde kullanılması önerilmez. Belirli tedavilerle çakışarak semptomları daha kötüye götürebilirken aynı zamanda istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.
 • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Bu tamamlayıcı maddenin tüketimi kullandıktan 30-90 dakika sonra glakom hastalığının semptomlarını ağırlaştırabilir ve iç göz basıncında bir artışa neden olabilir.
 • Bu maddenin kullanımı, demirin besinlerden emilimini etkileyebilir. Kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.
 • Bu madde efedrin, sinefrin ve fenilefrin gibi diğer kafein kaynakları ve/veya tetikleyici maddeler ile birlikte kullanılmamalıdır. Aşırı uyarılma ve istenmeyen ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.