Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

Yağ yakmanın egzersiz, ilaçlar ve takviyeler gibi birçok yolu olsa da, kilo verirken dikkat etmeniz gereken en önemli şey beslenmenizdir. Bazı besinler, özellikle yağ yakıcı özellikleri ile bilinirler. Ancak, bazı gıdaların, vücut kompozisyonunuzu değiştirmenize yardımcı olan metabolik değişiklikleri tetiklemesi diğerlerine kıyasla daha olasıdır. Bu yiyecekler, kilo vermenize neden olan hormonların üretimini uyararak vücudunuzun daha çabuk yağ yakmasına yardımcı olur. Birçoğu da kandaki yağ depolanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu da kronik hastalıklara yakalanma riskinizin azalmasını sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için yağ yakıcı besinleri genel sağlıklı beslenme planınızın ve düzenli egzersiz rutininin bir parçası haline getirmeniz önerilmektedir. Yüksek proteinli besinler, yağsız kas kütlenizi korumanıza yardımcı olurken yağ yakımını da hızlandırırlar. 2015 yılında Amerikan Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir makalede, daha yüksek proteinli bir diyetin etkilerinin araştırıldığı yıllar süren bir araştırmanın yağ ve kilo kaybına karşı tutarlı yararlar sağladığı belirtilmiştir. Yüksek proteinli bir diyet, her gün vücut ağırlığının kilogramı başına 0.55 ila 0.73 gram protein tüketmenizi gerektirir (ya da öğün başına 25 ila 30 gram protein). Protein açısından zengin gıdalar arasında somon, yağsız sığır eti, baklagiller, peynir altı suyu proteini ve tavuk vardır.

Yeşil çay, vücudunuzun yağ depolama kapasitesini düşüren Epigallocatechin gallate (veya EGCG) adlı bir bileşen içerir. Konsantre yeşil çay ekstresi, genellikle bu bileşiğin iddia edilen etkileri nedeniyle yağ yakma amaçlı kullanılmaktadır. Yine de bir fincan çay yağ yakmanıza neden olmayacaktır. Bütün gün şekersiz yeşil çay içseniz bile az miktarda ekstra yağ yakabilirsiniz. Yağ yakmak için tek bir strateji yerine birden fazla yöntem uygulamanız tavsiye edilmektedir. Greyfurtun yağ yakıcı etkileri ile ilgili söylentiler, 1930'larda greyfurt diyetinin bulunmasından bu yana devam etmektedir. Neyse ki, greyfurtun yağ yakımına yardımcı etkileri söylentinin ötesinde kanıtlanmıştır. 2012 yılında Metabolizma dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Tucson'daki Arizona Üniversitesi'nden bazı araştırmacılar, altı hafta boyunca günde üç adet greyfurt tüketiminin kan basıncı ile kandaki lipid veya yağ bileşimini geliştirdiğini bulmuşlardır. Düzenli olarak süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini tüketen insanların vücut kompozisyonları daha düzgün (daha az yağlı) olmaya yatkındır. Süt ürünlerinin yağ yakmadığı kanıtlanmış olsa da, protein ve kalsiyum içerikleri kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yağ Yakmanın Yolları Nelerdir?

Nasıl Yağ Yakılır?

Bir şey yediğinizde, vücudunuz yanıt olarak insülin hormonunu serbest bırakır. İnsülin, aşırı kalorilerin yağ hücrelerinizde depolanmasını teşvik eder - bu nedenle düzenli olarak yüksek şeker veya yüksek yağlı yemekler yerseniz ve aşırı miktarda insülin üretirseniz, yağ oranınızın artma olasılığı yüksektir. 2010 yılında Biyokimya ve Biyofizik Arşivi'nde yayınlanan bir hayvan çalışmasına göre, tarçında bulunan bazı bileşikler, insülinin bu etkisini nötralize eder ve böylece daha az yağ depolamasına yol açabilir. Acı biberler, vücudunuzun iç sıcaklığını arttıran ve yemeklerden sonra daha hızlı ve verimli bir şekilde kalori yakmanızı sağlayan bir bileşik olan capsaicin içermeleri nedeni ile yağ yakmanıza yardımcı olurlar. Daha verimli kalori yakımı, yağ olarak daha az kalori depolanması anlamına gelir. New York Times, 2006 yılında, biber gibi baharatlı yiyeceklerden oluşan bir öğünün kalori yakma oranınızı yüzde 8'e kadar arttırabileceğini belirtmiştir. Ayrıca acı biber yemek iştahınızı da azaltabilir. Yumurtalar iyi bir protein kaynağıdır (protein ise bilinen bir yağ yakıcıdır). Buna ek olarak, yumurtalar kolin olarak bilinen B vitamini çeşidi bakımından zengindir, bu da vücudunuzun daha az yağ depolamasına ve enerji için daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabilir. 2014 yılında "Journal of Human Kinetics" Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmada, kolin takviyesinin, taekwondo ve judo sporcularında, güç veya kas kalitesinden ödün vermeden önemli miktarda kilo kaybına neden olduğu bulunmuştur.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.