Vücut Geliştirme Ve Protein İlişkisi Nasıldır?

Protein için Önerilen Diyet Sınırı, vücut ağırlığının her bir kilogramı başına 0.8 gramdır. Bu sınır, temel beslenme gereksinimlerini karşılamanız için almanız gereken besin maddesi miktarıdır. Diğer bir deyişle, bu, her gün yemeniz gereken belirli bir miktar değil, hastalanmamak için almanız gereken minimum miktardır. Protein için kendi dozajınızı belirlemek için protein hesaplama makinelerini kullanabilirsiniz. Bu değer 63 kg ağırlığında ve egzersiz yapmayan 50 yaşındaki bir kadın için, günde 53 gram proteine tekabül etmektedir.

Bazı örnekler verecek olursak,
Bebekler için günlük protein ihtiyacı yaklaşık 10 gramdır.
Okul çağındaki çocukların günde 19-34 grama ihtiyacı vardır.
Genç erkeklerin ihtiyacı günde 52 grama kadar çıkabilir.
Genç kadınların günde 46 gram proteine ihtiyacı vardır.
Yetişkin bir erkek günde yaklaşık 56 grama ihtiyaç duyar.
Yetişkin kadınların günlük protein ihtiyacı yaklaşık 46 gramdır (eğer hamile veya emzirme dönemindeyse bu rakam 71 grama kadar çıkabilir).

Vücut Geliştirme Ve Protein İlişkisi Nasıldır?

Vücut Geliştirmede Protein Şart Mıdır?

Vücut geliştirme ile uğraşan kişilerde bu rakam doğal olarak çok daha yüksektir. Vücut geliştirirken tüketmeniz gereken protein miktarı, egzersiz rutininizin şiddeti ile sıklığına, ve sizin vücut kompozisyonunuza bağlı olarak değişiklik gösterir (örneğin 120 grama kadar çıkabilir).

Vücut geliştirmede protein tozu kullanımı

Protein tozları piyasada en fazla bulunan ve en sık kullanılan protein takviye ürünleridir. Protein tozunu suyla karıştırıp bir protein içeceği olarak tüketebilirsiniz. Günlük önerilen dozaj 1 2 kepçe civarındadır ki bu da 25 ile 50 grama tekabül eder. Ambalaj üzerindeki porsiyon önerilerini takip etmeniz daha sağlıklı bir tüketim alışkanlığı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.