Valerian Root (Kedi Otu Kökü)

Kedi Otu Kökü Nedir?

Kedi otu kökü valeriane radix familyasına ait bir bitki türüdür. Bu bitki ilkbahar aylarında ekilir ve sonbaharın ortalarına doğru sökülerek kurutulmaya başlanır. Kurutulurken içerisindeki uçucu yağların kaybolmamasına özen gösterilir. Bu nedenle kurutma aşamasında ortam sıcaklığının 40 dereceyi geçmemesi önerilir. Kedi otu kökünün özellikle uykusuzluk problemlerine iyi geldiği bilinir fakat bitki insan sağlığına yararlı bir çok özelliğe sahiptir. Aynı zamanda cat's claw olarak da bilinmektedir.

Devamını oku..

10 Ürün

sayfa başı

10 Ürün

sayfa başı

Kedi Otu Kökü Ne İşe Yarar?

Kedi otu kökü teskin edici ve uykusuzluk sorunlarını engelleyici etkilere sahiptir. Kramp oluşumunu engellemeye yardımcıdır. Damarları daraltıp, sinirleri kuvvetlendirme gibi özelliklere sahip olan kedi otu kökünün, korku ve sıkıntıyı önleme gibi psikolojik etkileri de mevcuttur. Bitki sedatif bir özellik sergiler ve kas gevşetici etkileri vardır. Kedi otu kökü sakinleştirici ve yatıştırıcı sentetik ilaçların aksine bağımlılık yapmaz. Konsantrasyon bozukluğu, uyuşukluk, fiziksel performansta düşüş gibi yan etkileri yoktur. Kedi otu kökü merkezi sinir sistemini etkileyerek kişinin yatışmasını ve sakinleşmesini sağlar. Kedi otu kökü, aynı zamanda huzursuz bacak sendromunun semptomlarını hafifletici özelliklere sahiptir.

Kedi Otu Özütünün Faydaları

  • Strestle baş etmeye yardımcıdır.
  • Uykuyu düzenler
  • Libidoyu arttırır.
  • Baş ağrısı ve migrene karşı kullanılabilir.
  • Anksiyete iyi gelir.

Dikkat Olası Yan Etkiler

Genellikle gece yatmadan önce kullanılması önerilen kedi otu kökü günün herhangi bir saatinde de alınabilir. Günlük dozaj 500 miligram dan fazla olmamalıdır. Hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması önerilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.