Turmeric (Zerdeçal)

Turmeric (Zerdeçal)

Zerdeçal Nedir ?

Daha çok yemeklerde baharat olarak kullanılan Zerdeçal Zencefilgiller familyasındandır. Anavatanı Doğu Hindistan’dır. Diğer bir adı da Hindistan Safranı olan çok yıllık bir bitkidir. Sarı renkte olan çiçeklerinin yanında yaprakları sivridir. Safrana benzeyen boyalı bir madde çıkartılmaktadır. Bitkinin sap kısmında bulunan kökü andıran uzantılardan Zerdeçal tozu yapılmaktadır. Zerdeçal yemeklere ve kumaşlara renk vermek amacı ile de kullanılmaktadır.

Demir, potasyum, B6 ile C vitamini, manganez ve değerli mineraller içermektedir. Devamını oku..

11 Kayıt

sayfa başı

11 Kayıt

sayfa başı

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Çok eski yıllardan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılmakta olan Zerdeçal, Kolon kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin ve prostat kanserinin önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. İçeriğinde yer alan kurkumin ayrıca kansere yakalanan kişilerde kanser hücrelerinin yayılmasını da geciktirmektedir. İlerleyen yaş ile birlikte gelen bunama ve Alzheimer’a yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır.

Anti bakteriyel özelliği sayesinde haricen uygulanarak cilt üzerinde ki yaraların tedavi edilmesinde etkilidir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanı temizleyerek damar tıkanıklığını engeller. Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

Zerdeçalın Yan Etkileri Nelerdir?

  • Baharatlara karşı duyarlı kişilerde kramp ve gaz sorunlarına neden olduğu ileri sürülmüştür.
  • Uzmanmar tarafından aşırı kullanılması durumunda kalp çarpıntısına neden olduğu belirtilmiştir.
  • Çok fazla tüketildiğinde kusmaya neden olabilir.
  • Adert döneminde kanama bozukluğu olan kişilerin kulanmaması önerilmektedir.
  • Karaciğer hastalarının doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.