Triphala Extract

Triphala Özütü Nedir?

Triphala özütü tanınmış iyileştirici özellikleri ile bilinen 3 farklı çeşitte meyvenin bitkisel bir karışımından meydana gelir. Bu maddenin sindirim sisteminde düzenleyici ve yatıştırıcı bir etkisi vardır.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Triphala Özütü Ne İşe Yarar?

Triphala özütü, içerisinde; Terminalia chebula, Emblica officinalis ve Terminalia bellirica isimli 3 farklı ağaçtan elde edilen meyvelerin bulunduğu bitkisel bir formülasyondur. Özütün kullanımı sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sebep olurken, aynı zamanda hafif derecede laksatif, anti spazmodik ve anti inflamatuvar özellikler sağlar.

Terminalia chebula genellikle “Haritaki” olarak adlandırılır. Hafif laksatif özelliğinin yanı sıra kanamayı durdurucu ve spazm önleyici etkileri de vardır. Bu bileşiğin kanamayı durdurucu özelliği vücut sıvılarının akışkanlığını azaltarak solunum ve sindirim sistemlerinin daha iyi çalışmasına olanak sağlarken aynı zamanda kan akışının daha sağlıklı olmasına imkan tanır. Hafif laksatif özellikleri bağırsak duvarlarına etki ederek peristaltik hareketleri tetikleyici ve bağırsak geçişini kolaylaştırıcı etkiler sağlar.

Emblica officinalis aynı zamanda “Amalaki” olarak bilinen bir bitki türüdür. Bu ağacın meyveleri C vitamini bakımından zengindir ve ülser, gastrit ve gastroözofageal reflü gibi mide-bağırsak kanalı ile ilgili sorunların tedavisi ve önlenmesi açısından doğal bir çözüm meydana getiren anti inflamatuvar özelliklere sahiptir. Bitkinin anti inflamatuvar ve rahatlatıcı özellikleri, midenin rahatlaması ile mide duvarının hidroklorik aside karşı verimli bir şekilde güçlendirilmesi ve korunmasına olanak sağlar.

Terminalia bellirica (veya Bibhitaki), midenin, üreme ile boşaltım yollarının ve solunum yollarının mukoza zarlarını canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bitki aynı zamanda mukus üretiminin azaltılmasına ve dolayısıyla potansiyel inflamatuvar problemlerin kontrol edilmesine yardımcı olur. Dahası, linoleik asit bakımından zengin olan bitkinin kullanımı, toplam kolesterol ve LDL seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunarak vücuda ek bir kardiyovasküler koruma sağlar.

Triphala özütünün tedavisel etkileri sindirim sistemini rahatlatıcı ve düzenleyici etkilere sahip olmanın yanı sıra, sistemin dengesinin korunmasına da yardımcı olur. Bu özüt aynı zamanda besin öğelerinin tam olarak emilmesine ve vücudun zehirli maddelerden arındırılmasına katkıda bulunur.

Triphala Özütünün Temel Faydaları Nelerdir?

  • Kan dolaşımını destekleyici özelliklere sahiptir
  • Bağırsak geçişini kolaylaştırır
  • Vücudun temizlenmesine ve arınmasına katkıda bulunur
  • Kolesterol seviyelerinin düşmesini sağlar
  • Anti inflamatuvar özelliklere sahiptir

Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Özellikle herhangi bir hastalığınız veya düzenli bir ilaç kullanımınız varsa bu tarz bir tamamlayıcı kullanmadan önce mutlaka eczacınıza, diyetisyeninize veya doktorunuza danışın.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.