Tribulus zararları

Tribulus terrestris, çoğunlukla erkekler tarafından libidoyu yükseltmek ve kas kütlesi oluşumunu hızlandırmak için kullanılan bitkisel bir besin maddesidir. Tribulus, her ne kadar yağsız kas kütlesi ve kas gücünde büyük kazançlar elde etmek için kullanılsa da, "Journal of Strength and Conditioning Research" Dergisi'nin Mayıs 2007 sayısında yayınlanan bir araştırma bu iddiayı desteklememiştir. Bulgaristan'da oldukça fazla yetiştiği, doğu Avrupa'da geçmişe dayanan bir kullanım öyküsü olduğu ve yaygın olarak Bulgar güç atletleri ile ilişkilendirildiği için, bazı tribulus ürünleri Bulgar Tribulus terrestris olarak satılmaktadır. Bir doktor ve sağlık yazarı olan Ray Sahelian, tribulus kullanımının önemli bir yan etkisi ya da zararının bildirilmediğine, ancak uzun süreli kullanımın etkilerine dair çok araştırma yapılmadığına dikkat çekmektedir.

Sahelian, Tribulus terrestrisin yan etkileri ve zararları hakkında hastalardan geri bildirim almıştır. Bildirilen etkiler arasında sıcaklık hissi, daha hızlı kalp atışı, enerjide bir artış ve huzursuzluk sayılabilir. 500 mg'ın üzerinde olan dozlarda, yan etkilerin daha sık görüldüğü ve daha belirgin olduğu gözlemlenmiştir. "The Physicians' Desktop Reference", tribulusun olası bir yan etkisi olarak düşük tansiyona da dikkat çekmiştir. Düşük tansiyon, özellikle oturma ya da yatma halinden ayağa kalkarken, baş dönmesine neden olabilir. Tribulus terrestris, cildin güneşe daha duyarlı hale gelmesine (fotosensitivite olarak bilinen bir rahatsızlık) neden olabilir. Bu durum, şiddetli güneş yanığı riskini artırır. "Physicians' Desktop Reference", bu bitkisel ilacı kullanan kişileri cildi güneş ışığına maruz bırakmadan önce güneş koruyucu uygulamaları için uyarmaktadır.

Tribulus zararları

Tribulus terrestris testosteron ve diğer erkek hormon düzeylerini yükseltebilir, bu nedenle prostat sorunları olan erkeklerin bu takviyeyi kullanmaları güvenli değildir. EMEDTV websitesi, Tribulus terrestris'in teorik olarak prostat büyümesini ve prostat kanseri riskini arttırabileceğini ya da prostat kanserini kötüleştirebileceğini belirtmektedir. Bu durumlardan birine sahipseniz ya da risk grubu içerisindeyseniz, tribulus kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşmanız önerilmektedir. Ek olarak, tribulus'un hamile olan ya da olması beklenen kadınlar üzerindeki olası hormonal etkileri endişe yaratmaktadır. Tribulus erkek hormon düzeylerini artırdığından, dişi bir fetüste genitallerin erkeksi gelişmesine neden olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, tribulus'un fetal beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini göstermektedir. Her bitkisel takviyede olduğu gibi, bazı insanlar Tribulus terrestris'e karşı alerjik bir reaksiyon geliştirebilirler. Physicians' Desktop Reference'ta sıralanan alerjik semptomlar arasında solunum zorluğu, göğüste veya boğazda sıkışma, göğüs ağrısı, deride kaşıntı, açıklanamayan şişlik, kurdeşen veya döküntü bulunmaktadır. Tribulus'a karşı geliştirilen alerjik bir reaksiyon tıbbi acil durum olarak nitelendirilmelidir çünkü bu tür reaksiyonlar yaşamı tehdit eden, kan basıncında ani bir düşüşe ve şiddetli solunum zorluğuna neden olan bir şok reaksiyonuna (anaflaksiye) yol açabilirler.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.