Tribulus terrestris ne işe yarar

Tribulus terrestris, Çin ve Uzak Doğu Asya'nın diğer bölgelerine özgü doğal bir bitkisel içeriktir. Yüzyıllar boyunca tıbbi amaçlarla kullanılan bu bitkinin sağlığa çok sayıda faydası olduğu düşünülmektedir. Bu mucizevi bitkisel bileşen günümüze kadar birçok vücut geliştirme takviyesinde bileşen madde olarak kullanılmıştır. Tribulusun önemi, güçlü bir testosteron güçlendiricisi olarak yardımcı görev yapmasına dayanmaktadır. Birçok vücut geliştiricisi ve sporcu, doğal olarak testosteron seviyelerini arttırmaya yardımcı olması için tribulus terrestris takviyeleri kullanmaktadır. Takviyenin kullanımı, teorik olarak atletik performansı, kas kütlesini, kas gücünü, enerji seviyelerini ve daha fazlasını geliştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu bileşenden sadece sporcular ve fiziksel olarak aktif bireyler değil aynı zamanda düşük testosteron düzeylerinden muzdarip ve çeşitli cinsel sağlık sorunları olan hastalar da faydalanmaktadır. Takviyenin kullanıcılarının çoğunluğu erkekler olsa da, tribulus terrestris kadınlar için de faydalı olabilir.

Tribulus terrestris, geleneksel tıpta iktidarsızlık ve düşük libido gibi cinsel işlev bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Tribulus terrestrisin tıbbi yararlarının kaynağı, bitkilerin meyvelerinde, köklerinde ve gövdelerinde bulunan farklı bileşiklerin karışımlarıdır. EmedTV web sitesine göre, yapılan araştırmalar, tribulus terrestrisinin sıçanlarda tetstosteron ve dehidroepiandrosteron (veya DHEA) gibi hormonların seviyelerini yükseltebileceğini göstermektedir. Bu sonuçlara dayanarak, tribulus terrestris, insanlar tarafından hormon seviyelerini artıracağı ve cinsel işlevi geliştireceği varsayılarak kullanılmaktadır.

Tribulus terrestris ne işe yarar

Tribulus terrestris, kas kütlesinin artmasına yardımcı olan testosteron seviyelerini artırabilir. Physicians Select web sitesine göre, yapılan araştırmalar tribulus terrestris tüketimi sonrası testosteron düzeylerinde bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Testosteron seviyesindeki yükselme, kasların iyileşme süresini kısaltır ve protein sentezini (yani canlı hücrelerin, kromozomların DNA'sında taşınan genetik bilgiye dayanarak, amino asitlerden protein ürettikleri süreci) hızlandırır. Aynı zamanda pozitif azot dengesini arttırır. Bu eylemlerin kombinasyonu, kas kütlesini güçlendirmeye ve arttırmaya yardımcı olmaktadır. Sperm motilitesi, spermin dişi yumurtaya girme kabiliyeti, spermin hacmi ve konsantrasyonu, dişi yumurtayı döllemede önemli rol oynar. 1996 yılında Surabaya, Endonezya'da bulunan L.Setiawan Airlangga Üniversitesi'nde yapılan çift kör bir araştırma, erkek subfertilitenin yaygın bir nedeni olan oligoastenoteratozoospermi ile erkeklerde tribulus terrestrisin etkilerini araştırdı. Deneme, 30 birincil ve ikincil infertil erkekten oluşuyordu. Erkeklerin yüzde 50'si 60 gün boyunca günde üç kez oral tribulus (ya da Libilov, 500mg) diğerleri ise şeker hapı aldı. Katılımcıların parametre verileri tedaviden önce ve sonra değerlendirildi. Sonuç, 30 gün boyunca günde üç kez 500 mg'lık bir dozda verilen Tibullus terrestris'in, motilite ve akrozom reaksiyonları gibi sperm fonksiyonlarının düzeltilmesinde veya sperm üzerindeki kırmızı reseptörlerin yumurta jeli ile temas etmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Hamile veya emziren kadınlar, tribulus terrestris almadan önce doktorlarına danışmalıdır. EmedTV web sitesine göre, tribulus terrestris testosteron seviyelerini artıracağından, ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında öfke ve sinir, dişi sesin azalması, artmış vücut veya yüz kılları, prostat büyüklüğünde artış ya da meme veya prostat kanseri gibi hormon bazlı kanserlerin daha da kötüleşmesi gibi durumlar yer almaktadır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.