Total testosteron normal değerleri

Testosteron birincil erkek hormonudur. Cinsel özelliklerin gelişmesi ile kas kütlesinin ve diğer vücut özelliklerinin korunmasından sorumludur. Testosteron ayrıca, kadınlarda da östrojen oluşumu için öncül olarak rol oynar. Normal total testosteron değerleri erkeklerde kadınlardan daha yüksek olmakla beraber yaşa ve cinsel gelişime bağlıdır. Erkeklerde testosteron esas olarak, testislerdeki özel hücreler tarafından üretilir. Aynı zamanda adrenal bezlerde de daha az miktarlarda yapılır. Kadınlarda ise yumurtalıklar, böbreküstü bezleri ve yumuşak dokuların katkısı ile menopoza kadar ana testosteron kaynağıdır. Kan dolaşımınızda dolaşan testosteronun çoğu, taşıma proteinlerine sıkıca bağlanır ve dokularda aktivite için kullanılamaz hale gelir. Daha az miktarda testosteron albümin proteinine gevşek bir şekilde bağlanır veya herhangi bir proteinden bağımsız olarak dolaşırlar. Bu testosteron formları biyolojik olarak aktif, yani biyoyararlıdırlar.

Testosteron, temel androjenik (veya erkek kategorisinde olan) bir hormondur. Hem erkek hem de kadınlarda normal cinsel gelişim için gereklidir. Testosteron, erkek dış genital organların gelişimi ve ergenlikteki vücut değişikliklerinden, sesin kalınlaşması, üreme organlarının olgunlaşması ve yüz ve kasık kıllarının büyümesine kadar birçok aktiviteden sorumludur. Kadınlarda, testosteron esas olarak östrojen üretimi için öncü bir moleküldür, fakat aynı zamanda ergenlik döneminde pubik kılların büyümesinde de rol oynar. Testosteron, her iki cinste de kas kütlesi ve kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olur ve davranışları etkiler.

Total testosteron normal değerleri

Testosteron normal değerleri

Erkeklerde normal testosteron değerleri yaşla birlikte belirgin şekilde değişir. Doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca, seviyeler yaklaşık 70 ila 345 ng/dL arasında değişir, 8 ila 10 yaşlarına kadar 10 ng/dL'den daha düşük bir değere düşer. Ergenlik başlangıcı ile, seviyeler yavaş yavaş 1000 ng /dL'ye kadar yükselir. Normal yetişkin değerleri 250 ila 1.100 ng/dL arasında değişmektedir. Testosteron seviyeleri 30 yaşından sonra yavaş yavaş düşer. Farklı laboratuvarlar, kullanılan test yöntemine bağlı olarak biraz farklı normal değerler verebilirler. Kadınlarda testosteron düzeyleri, erkeklerde yaşa bağlı değişikliklerin benzer fakat daha bastırılmış bir modelini göstermektedir. Düzeyler doğumdan sonraki ilk birkaç ayda en yüksek seviyelerine ulaşır ve yaklaşık 10 ila 25 ng/dL arasında seyrederler. Daha sonra testosteron, ergenliğin başlangıcına kadar 20 ng/dL'den daha az bir miktara düşer. Ergenlikte ise hormon seviyesi tekrar 40 ng/dL'ye kadar yükselir. Yetişkin bir kadının normal testosteron değeri ise 2 ila 45 ng/dL arasında stabilize olur. Birçok farklı tıbbi durum anormal testosteron değerlerine neden olabilir. Testosteron testi genellikle erken veya geç ergenlik, erektil disfonksiyon ya da erkeklerde kısırlık için yapılır. Düzensiz adetler, doğurganlık sorunları, sıra dışı saç büyümesi veya diğer erkekleşme değişiklikleri için kadınlara da test yapılabilir. Testosteron testi sonuçlarının, sağlık uzmanınız tarafından, belirti, semptom ve diğer test bulguları ile birlikte yorumlanması gerekir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.