Ton Balıklı Sandviç Nasıl Yapılır?

Ton balıklı sandviç, taze pişirilmiş bir ton balığı filetosundan yapılabilir, ancak çoğu insan bu klasik yemeği düşündüğünde, ton balığı konservesi ve mayonezden yapılan bir ton balığı salatası hayal eder. Ton balığı, kalp sağlığına iyi gelen esansiyel yağ asitleri, protein ve diğer önemli besin öğeleri açısından oldukça zengindir ve bu onu inanılmaz besleyici bir yemek haline getirir. Fakat, kullandığınız malzemelerin türü ve eklediğiniz soslar herhangi bir ton balıklı sandviçi çok yağlı ve tuzlu bir kabusa dönüştürebilir. Ton balıklı sandviç yapılışı Suda konserve bir light ton balığı ya da pişmiş bir ton balığı filetosu seçmeniz önerilir. Tüm ton balıkları aynı miktarda protein, vitamin ve mineral sağlarlar. Ancak, beyaz ton balığı light ton balığına göre daha fazla kalori ve yağ içerir. Aynı zamanda, yağlı konserve ton balığı kullanırsanız 10 kat daha fazla yağ alırsınız. Az yağlı, az tuzlu mayonez ile sağlıklı bir sos yapabilirsiniz. Normal mayonezin kalori, yağ ve sodyum miktarı, az yağlı ve az tuzlu mayonezlere kıyasla, sırasıyla 4, 12 ve 6 kat daha fazladır. Her 3 yemek kaşığı mayoneze 1 yemek kaşığı az yağlı ranch sos ekleyebilirsiniz. Bu şekilde sandviçiniz çok lezzetli olacak, hem de ekstra yağ ve kalorilerden korunmuş olacaksınız. Tam tahıl sanviç ekmeği kullanmak önemlidir. En sağlıklı ekmek tam tahıldır çünkü lif ve temel besinsel mineraller bakımından çok zengindir. Bir dilim tam buğday ekmeği 3,6 gram protein ve 2 gram diyet lifi içerirken, beyaz ekmek için bu rakamlar 1.9 gram ve 0.6 gramdır. Sağlıklı malzemeler ile çok lezzetli bir sandviç yapabilirsiniz. USDA Nutrient Veri Tabanına göre sadece bir dilim kaşar peyniri 113 kalori, 9.3 g toplam yağ ve 29 mg kolesterol içermektedir. Peynir kullanmak istiyorsanız, az yağlı ve az tuzlu bir seçeneği tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Daha da iyisi, peynir yerine, brüksel lahanası, domates, yeşil biber ya da ince dilimlenmiş havuç veya salatalık kullanabilirsiniz.

Ton Balıklı Sandviç Nasıl Yapılır?

Ton Balıklı Sandviç Tarifi:

Sandviçi yapmak için öncelikle ton balığını sosla karıştırıp ekmeğin içerisine ekleyin. Daha sonra kullancağınız diğer malzemeleri (peynir, sebzeler, vb.) koyun. Afiyet olsun!
- İhtiyacınız Olan Malzemeler
2 kutu light ton balığı, 170 gram.
3 yemek kaşığı az yağlı, az tuzlu mayonez
1 yemek kaşığı az yağlı ranch sosu
4 ila 8 dilim tam tahıl ekmek
Sebzeler (domates, brüksel lahanası, salatalık, havuç)
4 ila 8 dilim az yağlı peynir (isteğe bağlı)
- İpuçları
Ton balığı konservesinin büyüklüğü, sos miktarını ve ihtiyaç duyacağınız ekmek sayısını belirler. Iki adet 170 gramlık ton balığı konservesine yaklaşık 3 yemek kaşığı mayonez gerekir ve toplamda yaklaşık 4 sandviç çıkar.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.