L-Tyrosine (Tirozin)

L-Tyrosine (Tirozin)

Tyrosine (Tirozin) Nedir?

Tirosin, sağlıklı ve düzgün işleyen bir sinir sisteminin gelişmesi ve muhafazası için gerekli olan bir amino asit çeşididir. Vücuttaki normal tirosin seviyesini korumak, besin alımı, iç kaynaklı üretim veya tamamlayıcı madde alımı gibi seçeneklerden hangisi ile sağlanırsa sağlansın, vücudun stresli durumlar ile başa çıkma yöntemlerini etkiler ve aynı zamanda bilişsel fonksiyonlar ile hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

Tirozin Ne İşe Yarar

Tirosin, katekolaminlerin (noradrenalin, adrenalin ve dopamin) sentezinden sorumlu enzimin aktivitelerini etkileyen bir maddedir. Bu amino asit nörotransmiterler maddelerin üretimine ve nörolojik aktivitelerin düzenlenmesine etkide bulunur. Bu amino asidin seviyesi, dikkati ve bilişsel fonksiyonları etkileyen kimyasal habercilerin salınımında belirleyici unsur rolü oynar. Bu bağlantı tecrübe edilen stres seviyesi arttığında daha da önemli bir hal alır. Aşırı stres durumlarında, özellikle hipotalamusta olmak üzere nöral dokudaki noradrenalin seviyesi büyük miktarda azalır. Noradrenalinin düşük miktarda olması kişinin sinir sistemi üzerindeki kontrolünün azalmasına neden olarak şiddetli agresif davranışlara, fiziksel şiddete veya spontane motor aktivitelere sebebiyet verir.

Tirosin içerikli tamamlayıcı ürünlerin kullanımı, bu tarz agresif davranışların, anksiyetenin, migrenin, yorgunluğun, uyku yitiminin veya stres sonucu oluşan kas ağrılarının kontrol edilmesine ve en az seviyeye indirilmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, tirosin seviyelerini yeterli düzeyde tutmak, özellikle stresli durumlarda konsantre ve dikkatli kalabilmek açısından çok önemlidir.

Yapılan çalışmalara göre, tirosin seviyeleri ile iyi hissetme, sinirlilikte bir azalma ve anksiyete ile strese karşı daha güçlü bir direnç gibi konular arasında bir bağlantı gözlemlenmiştir. Tirosin tüketiminin modu yükseltmeye yardımcı olan etkileri vardır. Madde aynı zamanda özellikle hafıza kapasitesinin büyük ölçüde azaldığı stresli durumlarda bilişsel fonksiyonları tetikleyici ve uyarıcı etkilere sahiptir.

Tirosin içeren tamamlayıcı maddeler tüm bu nedenlerden dolayı, orta seviye depresyonun, dikkat dağınıklığının, hiperaktivitenin ve narkolepsinin tedavisinde veya basitçe zihinsel açıklığı geliştirmek için kullanılmaktadırlar. Amino asit aynı zamanda, modu yükselterek zihinsel gerginliği azaltmaya yardımcı olduğundan, kronik yorgunluğun tedavisinde de kullanılabilir. Tirosin tüketimi sonucunda katekolamin seviyelerinin yükselmesi, antioksidan özelliklerin ortaya çıkarak beyin hücrelerinin oksidatif hasarlardan korunmasına olanak sağlar (nöroprotektif aktivite). Tirosin, bunama, parkinson veya sinir sistemi ile ilgili diğer hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilir.

Tirozinin Temel Faydaları Nelerdir?

  • Stresi azaltır
  • Kişinin iyi hissetmesini sağlar
  • Dikkati ve konsantrasyonu arttırır
  • Bilişsel fonksiyonları geliştirir
  • Hafızayı korumaya yönelik etkileri vardır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Tiroid rahatsızlığı olan veya sarsıntı geçiren hastalara önerilmez. Tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.
  • L-DOPA ile birlikte kullanmayınız. İlaçların ve tedavinin veriminin düşmesine neden olabilir.