Testosteron hormonu yüksekliği

MayoClinic.com'a göre testosteron tedavisi, düşük testosteron seviyelerine sahip yaşlı erkeklerde testosteron seviyelerini artırmayı içermektedir. Daha yüksek testosteron seviyeleri, zihinsel keskinlikteki azalmayı yavaşlatır, cinsel dürtüyü yükseltir ve genel gücü arttırır. Bununla birlikte, yüksek testosteron seviyelerinin erkekler üzerinde zararlı etkileri de olabilir. Bu nedenle, bazen elde edeceğiniz potansiyel kazançlar testosteron düzeylerinin artmasıyla ilgili risklere değmeyebilir. Testesteron hormonu yüksekliği, Amerikan Bilim İlerleme Derneği'nin bir hizmeti olan EurekaAlert.org'a göre, erkekler arasında kalp hastalığı riskini artırabilmektedir. 2010 yılı verileri, yüksek testosteron düzeylerinin, ateroskleroz olarak bilinen kalp rahatsızlığının gelişme riskini artırdığını göstermektedir. Ayrıca, testosterona bağlanan bir protein türü olan seks hormonu bağlayıcı globülin ile kalp hastalığı arasında bir bağlantı olabileceği düşünülmektedir.

Yüksek testosteron seviyeleri, erkeklerin göğüslerinin büyümesine de neden olabilmektedir. Meme büyüklüğündeki büyüme genellikle normalden daha düşük testosteron seviyeleri ile ilişkilidir. Bununla birlikte, yükselmiş testosteron seviyeleri de bu etkiye sahip olabilir. Erkeklerde yüksek testosteron seviyeleri uyku apnesi riskini de artırabilmektedir. Apne, uyku sırasında nefes almanın tekrar tekrar durmasına neden olan bir bozukluktur. Bu hastalık tedavi edilmediğinde potansiyel olarak ölümcül etkilere sahiptir.

Testesteron hormonu yüksekliği

MayoClinic.com, erkeklerde testesteron hormonu yüksekliğinin, prostat bölgesindeki kistlerin büyümesine neden olduğunu belirtmektedir. Prostat bölgesinde büyüyen kanser hücreleri varsa, yüksek testosteron seviyeleri bu hücrelerin daha agresif bir şekilde gelişmelerine neden olabilir. Erkeklerde yüksek testosteron seviyeleri vücudun sıvı tutmasına da neden olabilmektedir. Fazla sıvıyı düzgün bir şekilde dışarı atamamanıza neden olan bu durum, diğer organların ve sistemlerin de dahil olduğu başka komplikasyonlara da yol açabilir. EurekaAlert.org'a göre, yüksek testosteron seviyelerine sahip erkekler, miyokard enfarktüsü veya kalp krizi geçirme riski taşımaktadırlar. Dahası, veriler, testosteron düzeyleri desilitre başına 500 nanogramı aşan erkeklerin kalp krizi geçirme olasılığının, desilitre başına 300 nanogram seviyesinin altında olanlara kıyasla iki kat fazla olduğunu göstermektedir. Yüksek testosteron seviyeleri sperm üretiminin azalmasına ve testislerin daha küçük kalmasına da neden olabilmektedir. Ancak, 2010 itibariyle, bu olası etkiler hakkındaki veriler çelişkili sonuçlar içermektedir. MayoClinic.com'a göre, erkeklerde artmış testosteron seviyeleri cildin iltihaplanmasına da neden olabilmektedir. Akne ve diğer cilt problemleri yüksek testosteron düzeylerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilen sorunlardır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.