Stres Giderici

Stres Giderici Nedir?

Bazı tamamlayıcı maddeler vücudun sinir sistemine etki ederek endişe hissini ortadan kaldırıp, stresi azaltmaya yardımcı olurlar. Bu tarz ürünlerin kullanımı vücudun rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olurken, aynı zamanda kişinin kendi hayatını kontrol etme hissini yakalamasını sağlarlar.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Stres normalde vücudun ihtiyacı olan şeyler ile bu ihtiyaçların karşılanıp karşılanamaması arasındaki dengesizlik sonucu oluşan bir durumdur. Temel olarak zihinsel bir tepki olmasına rağmen, stres aynı zamanda fiziksel reaksiyonları da tetikleyerek sağlığı olumsuz etkileyebilir. Patolojik stres seviyelerine sahip kişiler sıklıkla davranış bozuklukları sergilerler. Bu durum stresin kişilerin nasıl hissettiğini, düşündüğünü ve davrandığını etkilediğinin bir göstergesidir.

Anksiyete gerilim ve sürekli devam eden bir rahatsızlığa neden olabilen hoş olmayan bir korku duygusu ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir. Bu duygu genellikle tehlikeli veya bilinmeyen birşey ummaktan ileri gelir. Anksiyete, eğer kalıcı (özel bir durum veya zamandan bağımsız) ise patolojik bir boyuta ulaşabilir. Depresyon ise farklı bir durumdur. Özgüven ve motivasyon kaybı ile hayattaki belirli amaçlara ulaşma ihtimali ile ilgili algının bozulması ile karakterize edilmiştir. Depresyonun tipik belirtlileri kişinin modunda sıklıkla meydana gelen değişimler ve uyku ile beslenme düzenlerinin değişmesidir.

Kişinin yorgunluk, günlük aktiviteler ve başetmek zorunda kaldığı zorlu görevler sonucu yorgunluğunu atabilmesi için, rahatlayabilmesi, dinlenebilmesi ve uyuyabilmesi gerekir. Dinlenme ve gevşeme bireyin modu ile doğasını etkiler ve iyi hissetmesini sağlar. Ayrıca bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışması için gerekli süreçlerdir. Bazı tamamlayıcı ürünler sinir sistemi aktivitelerinin normal bir hal alması açısından büyük önem taşıyan veya nörotransmiterlerin seviyelerini etkileyebilen aktif bileşenler içerirler. Bu ürünlerin kullanımı kişinin rahatlamasını ve stres ile anksiyete semptomlarından kurtulmasını sağlarken aynı zamanda uyku kalitesini de arttırır. Bu nedenle bu tarz tamamlayıcı maddeler genelde stres veya anksiyete kaynaklı sıkıntıları olan ve depresyona yatkın bireylerde tedavi amaçlı kullanılmaktadırlar.

Dikkat
Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez. Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.