St.Johns Wort (Sarı Kantaron)

Sarı Kantaron Nedir?

Sarı kantaron aynı zamanda mayasıl otu, koyunkıran ve kılıç otu olarak da bilinen, hypericaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Dünyanın neredeyse her yerinde bulunabilen bu bitki, tarla, orman ve yol kenarları ile kırlarda kendiliğinden yetişmektedir. Sarı kantaron bitkisinin tomurcuk ve çiçekleri kurutularak kullanılır. Bitki çoğunlukla çeşitli ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılır. Sarı kantaronun içerisindeki aktif bileşenlerden en önemlileri hiperisin ve psödöhiperisindir. Bitkinin tablet, kapsül ve çay şeklinde tüketilebilen ürünleri mevcuttur.

Devamını oku..

7 Ürün

sayfa başı

7 Ürün

sayfa başı

Sarı Kantaron Ne İşe Yarar?

Sarı kantaron ateş düşürücü ve iştah açıcı olarak kullanılabilmektedir. Mide ağrılarına da iyi gelen bitki, vücudu dinlendirir ve kuvvet verir. Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde yan ürün olarak kullanılabilen sarı kantaron, aynı zamanda kadınlarda regl dönemlerinde meydana gelen ağrıların dindirilmesinde de kullanılmaktadır. Sarı kantaronun, kas gevşetici ve öksürük kesici özellikleri vardır. Depresyon, anksiyete ve korku gibi psikolojik sorunlara iyi gelen sarı kantaronun, ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek sorunları gibi fiziksel problemlerin tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Ürünün sırt ve bel ağrılarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarının semptomatik tedavisinde kullanılmaktadır. Sarı kantaron sinirleri yatıştırıcı, uykuyu düzenleyici, vücudu çeşitli bağırsak parazitlerinden arındırıcı, balgam ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Bebeklerde gaz ve karın ağrısına iyi gelen sarı kantaronun, yetişkinler için de oldukça faydalı bir bitki olduğu düşünülmektedir.

Sarı Kantoronun Temel Faydaları

  • Kas ve eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılabilir.
  • Depresyon ve stresle savaşmakta iyi gelir. Libidoyu arttırır.
  • Mide rahatsızlıklarında sıklıkla tavsiye edilmektedir.
  • Sindirim ve boşaltım sistemlerini destekler.
  • Menapoz döneminin daha rahat geçmesini sağlar.

Dikkat Olası Yan Etkiler

Besin takviyeleri çeşit içeren diyetlere alternatif değildir. Etken maddeye aşırı duyarlılık olması halinde doktorunuza danışınız. Almış olduğunuz ürün üzerindeki günlük kullanım dozajlarına uyunuz.