Koşu ve Supplement

KOŞU

ENERJİ en fazla ihtiyaç duyduğun şey. Daha hızlı mı? Daha uzağa mı? Hedefini belirle ve bu doğrultuda hazırlan.

İpuçları
Bu ipuçlarını takip edin ve gelişime başlayın!
Antrenman

ANTRENMAN

Hazırlık haftalarını kısa ve uzun seriler olmak üzere ikiye ayırın. Yarışmadaki koşulan benzer mesafelerde çalışın. Koşmaya uygun güvenli bir alanda müsabakalara hazırlanabilirsin.

Beslenme

BESLENME

Temel enerji kaynağı olarak karbonhidrat bakımından zengin besinleri tüketmelisin. Özellikle yarış öncesi ve sonrası glikojen depolarını karbonhidratlı besinlerle doldurmalısın. Sadece yarış sırasında değil yarışlara hazırlanırken de diyet listen amacına ve seviyene uygun olmalı.

Supplement

SUPPLEMENT

Terleme esnasında kaybettiğin mineral tuzlarını geri kazanmak önemli. Ayrıca koşu esnasında enerjinin tükenmemesi için hızlı absorbe edilen karbonhidratları kullanmalısın. Kısa süreli enerji patlamaları için kafein ideal bir uyaran bu da senin için son birkaç metre anlamına gelecektir. Daha fazla kas kütlesi ve hızlı toparlanma için protein iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca inflamatuar etkilerinden dolayı, Omega-3 iyileşme dönemi sırasında büyük değere sahip olabilir.

Supplement Önerileri

KOŞU ÖNCESİ

Konu dayanıklılık olduğunda; koşu esnasında enerji sağlamak için özellikle karbonhidratlara büyük iş düşer. Karbonhidrat içerikli bir ürün sana ihtiyacın olan enerjiyi verecektir. Böylece spor esnasındaki kayıbın kapanmasına yardımcı olacaktır.

KOŞU SIRASINDA

Uzun süre koşmak yoğun ter atışını ve bitkinliği beraberinde getirir. Bu durumda terle birlikte mineraller de dışarıya atılır. Kaybettiğin besin ve mineralleri geri almak için karbonhidrat, esansiyel amino asit ve mineral tuzları içeren ürünler tüketmelisin.

KOŞU SONRASI

Antrenman bittiğinde kaybedilen besinsel yapı maddelerini yerine eklemen gerekecek. Temel ihtiyacın olan dengeli bir karbonhidrat - protein ürünü.