Dalış Sporu

DALIŞ

Eğlence yada müsabaka hedef ne olursa olsun uygulayacağın birkaç püf nokta sana enerji sağlayabilir. Tek yapman gereken dalış rotanı belirlemek.

İpuçları
Bu ipuçlarını takip edin ve gelişime başlayın!
Antrenman

ANTRENMAN

Kardiyovasküler kabiliyet için dayanıklılık antrenmanları uygun olacaktır. Bu sayede su altında daha fazla yüzebilirsin.

Beslenme

BESLENME

Diyet listenin dışına çıkmamalısın. Süt ürünleri, yağlı ve lifli yiyecekler su içerisinde sindirim problemleri yaratabileceğinden bu tür besinlerden uzak durmanda fayda var.

Supplement

SUPPLEMENT

Kişisel ihtiyaçların doğrultusunda besin takviyeleri kullanmalısın. Dalış sporunun kas gelişimine katkısı sınırlı olacağından diyete protein tozu eklemek kas kütlesi kazanımı için fadalı olacaktır.

Supplement Önerileri

ENERJİ

Dalışı gerçekleştirmeden 1-4 saat kadar önce yüksek karbonhidrat ağırlık yiyecekler tüketin. Karbonhidrat dalış süresince enerjiyi garanti eder. Spordan yarım saat öncesi kullanılan protein tozu ise suda gerekli enerjiyi sağlamakta faydalı olacaktır.

DALIŞ ÖNCESİ

Dalış sırasında susuzluğu anlamak pek mümkün değildir. Vücutta dehidrasyon olacağından havuz kenarında yada teknede izotonik içecek ve jel bulundurmak iyi bir fikir.

DALIŞ SONRASI

Dalıştan hemen sonra karbonhidrat ve protein ağırlıklı hafif bir ara öğün yapabilirsin. Temel öğünü bu ara öğünden birkaç saat sonra yapman uygun olacaktır. Toparlanmaya yardımcı bir ürün diğer bir dalış için bu safhada faydalı olacaktır.

KİLO KONTROL

Vücut ağırlığı ve hacmi su içindeki hızını etkileyen faktörler arasındadır. Öncelikli hedefin kilo kaybı ise termojenik yağ yakıcılar, l-carnitine'ler ve CLA'lar sana yardımcı olacaktır.