Spor Öncesi Karbonhidrat Alınmalı Mıdır?

Güç ve genel uygunluk seviyeniz egzersiz performansınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olsa da, beslenme de bu konuda önemli bir rol oynar. Spor ya da yarışlardan önce doğru besin türlerini tüketmek, yüksek seviyede bir rekabet için gereken enerjiyi almanızı sağlar. Spor öncesi beslenme için genellikle karbonhidratlar önerilmektedir, ancak tüm karbonhidratların aynı olmadığını ve bazılarının performans üzerinde zararlı etkileri olabileceğini unutmamanız gerekir.

Kompleks karbonhidratlar, çok rafine edilmemiş veya işlenmemiş sebzeler, tam tahıllar ve diğer gıda kaynaklarında bulunurlar. Vücudunuzun kompleks karbonhidratları işlemek için daha fazla çaba sarf etmesi gerekir, bu yüzden basit karbonhidratlardan daha yavaş emilirler. Sonuç olarak, kompleks karbonhidratlar enerji seviyenizi sabit tutabilir, bu da onları egzersiz öncesi tüketmek için tercih edilen bir besin yapar. Yapılan araştırmalar, kompleks karbonhidratların, dayanıklılığı basit karbonhidratlardan daha fazla geliştirebileceğini göstermektedir. Basit karbonhidratlar ise basit şekerler olarak bilinir ve şekerlemeler ile yüksek şeker oranına sahip diğer işlenmiş gıdalar gibi rafine gıdalarda bulunurlar. Basit karbonhidratlar vücudunuz tarafından hızlı bir şekilde emilirler, ancak sürekli enerji sağlamazlar. Basit karbonhidratların tüketimi bazen yorgunluk hissi ile sonuçlanır ve spordan önce tüketildiğiklerinde kramp veya mide rahatsızlığına neden olabilirler.

Spor Öncesi Karbonhidrat Alınmalı Mıdır?

Antrenmandan Sonra Karbonhidrat Alınmalı Mı?

Doğru türde karbonhidrat seçimine ek olarak, dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da zamanlamadır. Yemeğinizle egzersiz arasında yeterli zaman bırakmazsanız, yediğiniz besinler tamamen sindirilmeyebilir ve bu da rahatsızlığa neden olabilir. Egzersizden 2 ila 3 saat önce küçük bir öğün tüketmeniz önerilmektedir. Egzersiz öncesi çeşitli yemekler performansınıza fayda sağlayabilir. Spor beslenme uzmanı Molly Kimball, R.D., egzersiz sırasında proteinin bozulmasını engellemek için süt, taze meyve ve protein tozunu bir içecek içinde birleştirmeyi önermektedir. Kompleks karbonhidratlar için yulaf veya tahıl gibi tam tahıllar tüketebilirsiniz. Katı bir öğün için hem protein hem de karbonhidrat içeren gıdalar seçebilirsiniz (patates ile tavuk ya da bir simit sandviç olabilir). Egzersizden önce yağlı yiyecekler tüketmemeniz, bu nedenle pizza, hamburger ve kızarmış yiyeceklerden kaçınmanız önerilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.