Her alışveriş ile çeşit çeşit hediyeler!

Soya Proteini

Soya Proteini

Soya Protein Tozu

Whey ve kazein proteinlerden farklı olarak soya protein tozu bitkisel kaynaklı bir protein türüdür. Süte karşı alerjisi olan sporcuların sıklıkla tercih ettiği soya proteini içerikli ürünlerin ithalatı tarım bakanlığınca kısıtlanmıştır. GDO içerikli olmayan soya proteini ham madde olarak getirilip yerli markalar tarafından paketlenebilmektedir. Bu da soya protein tozu çeşitliliğini kısıtlıyan en temel etken olmaktadır.

Devamını oku..

1 Kayıt

sayfa başı

1 Kayıt

sayfa başı

Soya Protein Tozunun Whey Protein İle Kıyaslanması

 1. Soya protein tozu whey proteinler kadar hızlı emilir.
 2. Soya protein bitkisel diğer protein tozu hayvansal kaynaklıdır.
 3. Vejeteryanlar için uygundur. Laktoz içermez.
 4. Soya proteinleri sindirim ve hazımsızlık sorunu oluşturmaz.

Soya Proteini Ne İşe Yarar

Proteinler vücut dokularının yapımı, tamiri ve korunmasında büyük bir öneme sahiptirler. Kas dokusu hasar aldığında ve tamir edilmesi gerektiğinde, vücut bu işlem için hali hazırda bulunan amino asitlerden yararlanır. Şiddetli egzersiz protein ihtiyacını arttırdığı için protein tüketimi katabolizmayı engellemek açısından mükemmel bir strateji halini alır. Proteinler kas sentezinde çok önemli bir role sahiptirler ve kasların iyileşme sürecine önemli katkı sağlarlar.

Hayvansal kaynaklı proteinler vücudun doğal yollar ile üretemediği 8 temel amino asidi (lösin, izolösin, valin, lisin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan) de içerdiklerinden eksiksiz olarak sınıflandırılırlar. Hayvansal protein tüketmeyen veganlar veya vejetaryenler için tüm temel amino asitleri içeren besin öğeleri tüketmek çok önemlidir. Soya, yüksek kaliteli bitkisel bir protein kaynağıdır ve veganlar ile vejetaryenlerin gerekli proteini almaları açısından kullandıkları bir besin türüdür. Hızlı ve kolay sindiriminin yanı sıra, soya proteini yüksek miktarlarda temel amino asit içeriğine sahiptir ve diğer bitkisel protein kaynaklarına kıyasla daha kalitelidir. Doğal olarak düşük karbonhidrat ve yağ oranlarına sahip bu besin, kolesterol içermemekle beraber kas dokusunun gelişimi ve korunumu açısından gerekli tüm amino asitleri içerisinde barındırır. Soya, laktoz içermediğinden, laktoz duyarlılığı olan kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Soya aynı zamanda kazein, albümin ve peynir altı suyu gibi diğer protein kaynakları ile birlikte veya onların yerine de kullanılabilir ve bu kullanım kas kütlesini tehlikeye atmaz. Bu bitkisel protein kaynağı, yüksek miktarlarda arginin ve glutamin (nitrik oksit seviyelerini arttıran ve büyüme hormonu salgısını tetikleyerek kas gelişimi ve onarımını destekleyen maddeler) içerir.

Soya proteini eser miktarda izoflavon içermektedir. Bu sayede fitoöstrojen miktarı ciddi ölçüde düşer ve erkeklerde hormon seviyeleri soya tüketiminden etkilenmemiş olur. Bunun sonucu olarak yağ yüzdesinde bir artış veya dişil özelliklerin görülmesi gibi durumlar engellenmiş olur.

Soya Proteininin Temel Faydaları:

 • %100 bitkisel bir proteindir
 • Yüksek kaliteli protein kaynağıdır
 • Eksiksiz bir amino asit profiline sahiptir
 • Yapıcı metabolizmayı destekler
 • Üretkenlikte ve performansta bir artış sağlar
 • Kasların iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler
 • Yağ yüzdesi düşüktür
 • Glüten veya laktoz içermez

Dikkat - Olası Yan Etkiler

 • Soya proteine aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Hassas bireyler kullanımdan sonra kabızlık yaşayabilirler. Sıvı alımınızı ve lif açısından zengin yiyecekleri arttırmanız önerilir.
 • Östrojene benzerlik gösteren maddeler içerir ve östrojen seviyeleri tarafından tetiklenen bazı klinik durumlarda kullanılması önerilmez (meme kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyozis vs.)