Soya Proteini

Soya Proteini

Soya Protein Tozu

Whey ve kazein proteinlerinden farklı olarak soya protein tozu bitkisel kaynaklı bir protein türüdür. Süte karşı alerjisi olan ve vejetaryen sporcuların sıklıkla tercih ettiği soya proteini içerikli ürünlerin ithalatı tarım bakanlığınca kısıtlanmıştır. GDO içerikli olmayan soya proteini ham madde olarak getirilip yerli markalar tarafından paketlenebilmektedir. Bu da soya protein tozu çeşitliliğini kısıtlıyan en temel etken olmaktadır.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Soya Proteini Ne İşe Yarar

Hayvansal kaynaklı proteinler vücudun doğal yollar ile üretemediği (esansiyel olan) 8 temel amino asidi (lösin, izolösin, valin, lisin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan) de içerdiklerinden eksiksiz olarak sınıflandırılırlar. Hayvansal protein tüketmeyen veganlar veya vejetaryenler için tüm temel amino asitleri içeren besin öğeleri tüketmek çok önemlidir. Soya, yüksek kaliteli bitkisel bir protein kaynağıdır ve veganlar ile vejetaryenlerin gerekli proteini almaları açısından kullandıkları bir besin türüdür. Hızlı ve kolay sindiriminin yanı sıra, soya proteini yüksek miktarlarda temel amino asit içeriğine sahiptir ve diğer bitkisel protein kaynaklarına kıyasla daha kalitelidir. Doğal olarak düşük karbonhidrat ve yağ oranlarına sahip bu besin, kolesterol içermemekle beraber kas dokusunun gelişimi ve korunumu açısından gerekli tüm amino asitleri içerisinde barındırır. Soya, laktoz içermediğinden, laktoz duyarlılığı olan kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Soya Proteininin Temel Özellikleri:

  • %100 bitkisel bir proteindir.
  • Yüksek kaliteli protein kaynağıdır.
  • Eksiksiz bir amino asit profiline sahiptir.
  • Yağ içeriği düşüktür.
  • Glüten veya laktoz içermez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Soya ürünlerine aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmamanız önerilir. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  • Hassas bireyler kullanımdan sonra kabızlık yaşayabilirler. Sıvı alımınızı ve lif açısından zengin yiyecekleri arttırmanız önerilir.
  • Soya bitkisinde östrojene benzerlik gösteren maddeler içerebilir ve östrojen seviyeleri tarafından tetiklenen bazı klinik durumlarda kullanılması önerilmez