Sinameki (Sinameki Otu)

Sinameki (Sinameki Otu)

Sinameki Nedir?

Sinameki baklagiller familyasına ait, genellikle sıcak bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Sinameki bitkisinin yapraklarından elde edilen özüt alternatif tıp alanında yıllardır kullanılmaktadır. Bitkinin en bilinen türü Mekke’de yetişmektedir fakat Hindistan, Arabistan ve Mısır’da bolca bulunabilir. Bu türün, diğer sinemaki türlerine göre sağlığa daha faydalı olduğu düşünülmektedir. Sinameki bitkisinin en bilinen özelliği müshil görevi görmesidir. Yan etkisi neredeyse bulunmayan bu bitki, taze iken veya kurutulup öğütüldükten sonra kullanılabilir.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Sinameki Ne İşe Yarar?

Sinameki bitkisinin yaprakları, sindirim sistemi organları olan mide ve bağırsakları yumuşatıcı ve dolayısıyla ishal edici bir özelliğe sahiptir. Bitki kalbi ve dolaşım sistemini kuvvetlendirici etkilere sahiptir. Cilt çatlaklarına iyi gelen sinameki aynı zamanda kasların açılmasını sağlar. Saçların uzamasını hızlandıran bu bitki, kabızlık sorununun çözümü için de kullanılır. Sinemaki, sinir sistemini etkilyerek sinirleri gevşetir ve vücudu sakinleştirir. Bitkinin kas ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir. Sinamekinin en bilindik etkilerinden biri de zayıflatıcı özelliğidir. Bitkinin bal ile karıştırılarak tüketilmesi iştah kesici özelliklere sahip olduğundan, zayıflamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Böbrek taşlarına ve böbrek iltihabına da iyi gedliği düşünülmektedir. Sinemaki, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yan ürün olarak kullanılabilir. Bitkinin tüketimi cilt, saç, tırnak sağlığını olumlu yönde etkiler. Sinameki saç dökülmesini engelleyici ve saç uzamasını hızlandırıcı etkileri ile de bilinmektedir. İskelet sisteminde meydana gelen ağrılar için de kullanılabilen sinemaki, romatoid artrid gibi rahatsızlıkların semptomatik tedavisinde ek olarak tüketilebilir.

Sinameki'nin Basşlıca Faydaları

  • Sindirim sistemini destekler; kabızlığa iyi gelir.
  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Saç sağlığını destekler. Saçları güçlendirir.
  • Stres ve sinirlilik hallerinde etkilidir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Sinameki içerikli besin takviyelerinin hamilelik dönemlerinde ve emziren anneler için kullanımı tavsiye edilmez. Etken maddeye duyarlılık durumunda doktorunuza başvurunuz. Satın aldığınız ürün üzerinde yazan kullanım talimatına uyunuz. Takviye besin gıdaları çeşit içeren zengin bir diyete alternatif değildir.