Shiitake ve Maitake Mantarları

Shiitake ve  Maitake Mantarları

Maitake Nedir?

Maitake, asıl adı “Grifola Frondosa” olan bir mantar türüdür. Yaşama alanı olarak meşe ağaçlarının köklerini kullanır. Sonbahar iklimi ayları bu mantarın yetişmesi için en verimli dönemdir. Kuzeydoğu Japonya’ya özgü olan bu mantar çeşidinin geleneksel Çin ve Japon tıbbında, tedavi edici bir madde olarak kullanıldığı bilinmektedir. Aynı gövde altında birkaç yıl üst üste yetişebilir. Maitake , yumruk büyüklüğünde ve kahverengi renkte bir mantardır.

Shiitake Nedir?

Shiitake, Asya ülkelerinde, ormanda devrilmiş ağaçların üzerinde kendiliğinden yetişen ve bir diğer ismi kara orman mantarı olan bir mantar türüdür. Bu mantarın tarihin antik çağlarından beri kullanıldığı tahmin edilmektedir. Shiitake mantarının kullanımı bundan yaklaşık 3000 sene önce Çin’de yaygınlaşmıştır. Daha sonraları, Japonya’da yalnızca İmparator ve ailesi tarafından kullanılan bu mantarın günümüzde de tıp alanında kullanımı devam etmektedir. Shiitake mantarının içerisinde; riboflavin, niacin, tiamin, protein, ergesterol, selenium, amino asit enzimleri, nükleik asitler ve bolca lif bulunur. 1900’lü yılların ortalarından beri yapılan deneyler sonucunda, Shiitake mantarının sağlığa yararları bilimsel açıdan da desteklenmektedir. Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Maitake Ne İşe Yarar?

2009’da yapılan bir çalışmada, Maitake mantarının meme kanseri hastalarının bağışıklık sistemlerine iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Mantar bağışıklık sistemi hücrelerini tetikleyerek, vücudun dışarıdan gelen tehditlere karşı tepkilerinin güçlenmesine katkıda bulunur. Maitake’nin kanser hücrelerinde programlı hücre ölümüne sebebiyet verdiği öne sürülmektedir. Bu nedenle, mantar, anti-kanserojen olarak tanınmıştır. Araştırmalar Maitake mantarının aynı zamanda hipoglisemik etkileri olduğunu da gösterir niteliktedir. Maitake mantarı, bunların yanı sıra antioksidanlar açısından da zengin bir mantar türüdür.

Shiitake Ne İşe Yarar?

Shiitake mantarı, başta Lentinan olmak üzere içeriğinde bulunan polisakkaritler sayesinde bağışıklık sistemini destekleyici özelliklere sahiptir ve bu mantarın tüketimi tümör hücrelerinin azalmasını hatta ortadan kaybolmasını sağlayıcı etkileri ile bilinen makrofaj hücrelerinin aktivitelerini hızlandırmaktadır. Shiitake mantarı bağışıklık sistemini düzenleyici, antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahip olmanın yanı sıra, vücuttaki interferon üretiminin de artışına katkıda bulunur. Aynı zamanda kanser tedavisinin yan etkilerini azalttığı düşünülen bu mantar türü, özellikle Asya’da akciğer, mide, burun ve boğaz kanseri tedavilerinin yanında yan ürün olarak tavsiye edilmektedir.

Dikkat Olası Yan Etkiler

Bu mantarların hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Aktif madde içeren besin takviyelerine reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.