Saf Protein Nedir?

Protein, vücutta birçok farklı fonksiyona hizmet eden, önemli bir makro besin maddesidir. Tavsiye edilen günlük protein tüketim miktarı vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8 gram civarındadır. Fiziksel olarak daha aktif bireyler için ise bu rakam 2 grama kadar çıkabilmektedir. Araştırmalar yüksek proteinli diyetlerin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Protein alımını arttırmanın en basit yolu daha yüksek proteinli gıdalar tüketmektir. Fakat tüm yüksek proteinli gıdalar size aynı yararı sağlamaz. Bazı besin maddelerinin protein yüzdesi öyle yüksektir ki neredeyse sadece saf protein ve sudan oluşurlar.

İşte size kalorilerinin %80 ve daha fazlası proteinden oluşan neredeyse saf protein niteliğinde 3 yiyecek:

Saf Protein Nedir? Saf Protein Nelerden Oluşur?

Saf Proteinler Nelerdir?

• Tavuk Göğsü:
Tavuk, en çok tüketilen yüksek proteinli gıdalardan biridir.Göğüs en yumuşak kısmıdır. 85 gram kavrulmuş derisiz tavuk göğsü yaklaşık 27 gram protein ve 140 kalori içerir. Bazı çalışmalar, yüksek proteinli bir diyette tavuk yemenin kilo vermenize yardımcı olduğunu göstermektedir. Bir tavuğun besin profili genellikle diyetinden etkilenir. Çayırda yetiştirilen tavukların antioksidan ve omega-3 seviyeleri daha yüksektir. Tavuk proteinin yanı sıra, aynı zamanda niasin, vitamin B6, selenyum ve fosfor için mükemmel bir kaynaktır. Tavuk göğsünün protein içeriği 100 gramda 31 gram'dır (kalorinin %80'i).

• Hindi Göğsü:
Hindi az yağlı bir protein kaynağıdır. Göğüs, hindinin en yağsız parçasıdır. 85 gram kavrulmuş derisiz hindi göğsü yaklaşık 24 gram protein ve 115 kalori içerir. Hindi göğsü ayrıca niasin, vitamin B6, selenyum, fosfor ve çinko bakımından da zengindir. Ve yüksek miktarda triptofan içerir. Bu amino asit, önemli bir nörotransmitter olan serotonini sentezlemeye yardımcı olur. Hindi göğsünün protein içeriği 100 gramda 30 gram'dır (kalorinin %95'i).

• Yumurta Beyazı:
Çoğu diğer hayvansal gıdalar gibi yumurta da yüksek kalitede protein içerir, çünkü bünyesinde tüm amino asitlere sahiptir. Yumurtadaki vitaminler, mineraller ve antioksidanların çoğu sarı kısımda bulunur. Diğer yandan, yumurta beyazı proteinlerin en az %60'ını içerir.Yumurta aklarından oluşan bir fincan (243 gram), 26 gram protein ve sadece 115 kalori içerir. Protein içeriği 100 gramda 11 gram'dır (kalorinin %91'i).

• Kurutulmuş Balık:
Kurutulmuş balık, pek çok çeşidi bulunan, lezzetli bir atıştırmalıktır. Yüksek proteinli, az yağlı bir seçenek için morina, pisi balığı, mezgit ya da dil balığı tercih edin. Sadece 28 gram kurutulmuş balık, 18 gram protein sağlayabilir. Kurutulmuş balıkların birçok yararı vardır. Zengin protein içeriklerinin yanı sıra, aynı zamanda vitamin B12, potasyum, magnezyum, selenyum ve diğer besin maddeleriyle yüklüdürler. Kurutulmuş balığın protein içeriği 100 gramda: 63 gram'dır (kalorinin %93'ü).

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.