Rhodiola Rosea Root

Rhodiola Rosea Root

Rhodiola Rosea Root Nedir?

Bu madde insana enerji veren ve canlılık kazandıran özellikleri nedeni ile yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu bitki şiddetli fiziksel egzersiz sonrası dayanıklılığı arttırmaya yardımcı olurken aynı zamanda iyileşme sürecini hızlandırır, entelektüel performansı arttırır ve yorgunluk ile sayısız sinirsel problemin tedavisinde kullanılır.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

Rhodiola Rosea Ne İşe Yarar

Rhodiola Rosea bitkisinin tedavi amaçlı kullanımı bundan 1000 yıl öncesine, Viking dönemine kadar dayanır. Vikingler bu bitkinin enerji verici ve canlandırıcı özelliklerini ilk olarak keşfeden toplumdur. Bitkinin içeriğindeki biyoaktif bileşikler merkezi sinir sistemini uyarıcı özelliklere sahip olmakla beraber, böbrek üstü bezlerinin çalışmasına aktif olarak katkıda bulunurlar ve vücutta nöroepinefrin salınımını tetiklerler. Yüksek seviyede nöroepinefrin adenilat siklaz aktivitesini arttırarak lipaz enzimini harekete geçirir ve yağ asitlerinin yıkımı ile kan dolaşımına karışma oranını arttırmaya yardımcı olur. Yağ asitlerinin yıkımının artması ATP üretiminin de aynı oranda yükselmesi anlamına gelir. Bunun sonucu olarak vücudun uzun süreli stres ve yorucu aktiviteler sonucunda ortaya çıkan bitkinlik hali ile mücadele etmek adına daha ihtiyacı olan enerji miktarı fazlasıyla karşılanmış olur.

Bu tamamlayıcı ürünün etkileri, özellikle sporcular ve fiziksel olarak aktif olan diğer insanlar için çok yararlıdır. Daha fazla enerji, atletik performansın gelişmesine, kişinin gücünün artmasına ve sporcuların daha iyi sonuçlar elde etmesine olanak sağlar. Bu ekstratın kullanımı fiziksel dayanıklılığı da arttırır ve iyileşme sürecini kısaltmaya yardımcı olur. Bunlara ek olarak, ürün düşünsel performansı geliştirir, yorgunluğu azaltır ve çeşitli sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Rhodiola’nın nöroprotektif özellikleri beyinde bulunan sinirsel yapıların muhafazası ve uyarılması ile ilişkilendirilmektedir. Bitki bilişsel performansı ve hafızayı geliştirici özelliklere sahiptir. Bu ekstratın antioksidan özellikleri nöroprotektif ve psikolojik uyarıcı etkilere sahiptir. Bu sayede anksiyeteyi azaltmaya, modu yükseltmeye ve genel olarak kişinin iyi hissetmesine katkıda bulunur. Dahası, ürünün antioksidan özellikleri, oksidasyon ile mücadele ederek dokuların ve sinirsel yapıların dejenerasyonunu azaltmaya ve önlemeye yardımcı olurken homeostaziye olumlu katkılar sağlar. Bu özellikler aynı zamanda sinirsel ve hormonal düzenlemeye katkıda bulunur.

Rhodiola kullanımı serbest köklerin sentezini en düşük seviyeye indirip inflamasyonu azaltarak osteoporoz oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Üstelik, bu maddenin önemli kardiyoprotektif (kalp sağlığını koruyucu) özellikleri de vardır. Ürünün vücudun kimyasal ve duygusal dengesine katkı sağlayarak ve strese karşı verdiği psikolojik tepkileri etkileyerek ömrü uzattığına inanılmaktadır.

Rhodiola Rosea’nın Faydaları Nelerdir?

  • Enerji seviyelerinde bir artış sağlar.
  • Fiziksel performansa katkıda bulunur.
  • Stres seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Modu yükseltici etkileri vardır.
  • Ömrü uzattığı düşünülmektedir.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.