Resveratrol

Resveratrol

Resveratrol Nedir?

Resveratrol sağlık açısından yararlı polifenolik bir bileşiktir. İltihaplanmayı, kolesterolü, atar damar basıncını ve kanser gelişim riskini azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra, hücre yaşlanmasını da geciktirir. Ekstrat hali ile aynı zamanda kilo kaybı veya kontrolüne de katkı da bulunan madde, yağ depolanmasını azaltıcı ve yağ oksidasyonunu tetikleyici etkilere sahiptir.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Resveratrol Ne İşe Yarar

Yapılan çalışmalar tip 2 diyabet hastalarında resveratrol kullanımının, hücrelerin insülin hassaslığını arttırarak vücudun hücreler tarafından glikoz emilimini sağlamak için üretmesi gereken insülin miktarını düşürdüğünü göstermiştir. Resveratrolün, yağ asitlerinin daha iyi bir şekilde metabolize edilmesini sağlayan ve besin tüketimi sonrasında oluşan glikoz artışlarını en aza indirerek metabolizmayı genel olarak daha verimli bir hale getiren mitokondriyal işlevleri vardır. Bileşik bu özellikleri sayesinde kandaki glikoz seviyelerinin düzenlenmesinde ve insülin direnci ile şeker hastalığının önlenmesinde büyük bir rol oynar.

Bileşik adipojenik özelliklere sahip bir hormon olan insülinin sentezini engellediğinden adipojenezi (yağ hücresi oluşumu) azaltır. Resveratrol aynı zamanda bir apoptoz mediyatörü olan TNF alfayı da etkileyerek lipolizi arttırır. Bu nedenle, resveratrol lipolizi arttırıp lipojenezi azaltarak vücut yağ oranının düşmesine büyük katkı sağlar.

Resveratrol kan damarlarının genişlemesini destekleyici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda atardamar kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Resveratrolün zararlı bir kolesterol olan LDL kolesterolün vücuttaki seviyelerini düşürdüğüne ve bu şekilde kardiyovasküler sağlığı koruduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Maddenin antioksidan özellikleri, kardiyovasküler sistemi tehlikeye sokan ve tromboz, felç, kalp krizi veya kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili diğer sorunlara neden olan pıhtı ve aterosklerotik plak oluşumunu engeller. Resveratrol tüketiminin DNA metilasyonunu azalttığına dair göstergeler vardır. Madde hücre hasarını engelleyerek kanser riskini azaltır (özellikle meme kanseri). Bu etkilerin yanı sıra resveratrol tüketimi pro inflamatuvar prostaglandinlerin üretimini engeller ve vücudun kendini genel sağlığı tehlikeye sokabilecek oksidatif hasarlara karşı korumasına yardımcı olur.

Resveratrolün trigliserit, insülin ve glikoz seviyelerinin azalmasına katkıda bulunduğunu ve aynı zamanda pro inflamatuvar faktörleri (TNF alfa) azalttığını düşünecek olursak, sağlığı koruyucu etkilerinin ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz. Genel olarak, maddenin tüketimi insan sağlığı için birçok risk faktörünü düşürmeye yardımcı olduğundan (özellikle kanser gelişimi, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve metabolik sendrom), bu ürün yaşam beklentisini arttıran bir üründür diyebiliriz.

Resveratrolün temel faydaları:

  • Kardiyovasküler koruma sağlar
  • Erken yaşlanmayı önler
  • Hipertansiyonun kontrolüne katkıda bulunur
  • İnflamatuvar süreçleri azaltır
  • Yağ birikimini en aza indirir

Dikkat - Olası Yan Etkiler

  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
  • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakın.
  • Östrojene benzerlik gösteren maddeler içerir ve östrojen seviyeleri tarafından tetiklenen bazı klinik durumlarda (meme kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyozis vs.) kullanılması tavsiye edilmez.