Red Yeast Rice (Kırmızı Pirinç)

Red Yeast Rice (Kırmızı Pirinç)

Red Yeast Rice (Kırmızı Pirinç) Nedir?

Red yeast rice geleneksel Asya tıbbında yüz yıllardır yüksek kolesterol tedavisi için kullanılan bir maddedir. Kolesterolün hepatik sentezini durduran bileşenler açısından zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle, red yeast kan dolaşımında bulunan kolesterolü azaltmaya etkili bir biçimde yardımcı olur. Bunun sonucu olarak kardiyovasküler rahatsızlıkların da önlenmesini sağlar.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Red Yeast Rice Ne İşe Yararları Nelerdir?

Bu ekstratın içerisinde bulunan aktif bileşikler olan fitosteroller, izoflavonlar ve mono doymamış yağlar, kandaki kolesterol seviyelerini normal bir hale getirmek için birlikte çalışırlar. Doğal yollarla oluşan bir statin olan Monakolin K, 5-hidroksi-3-metilglutaril- koenzim A (HMG-CoA)’nın indirgeyici enzimi olarak görev görür. Bu madde karaciğer kolesterolünün sentezinde çok önemli bir role sahiptir. Diğer bir deyişle, Monakolin K, HMG-CoA indirgeyici enzimini engelleyerek karaciğer tarafından üretilen kolesterol miktarını azaltır ve bu kolesterolün seviyelerini normale çeker. Bu özellik, hiperkolesteremi rahatsızlığı olan hastaların lipid profilinde olumlu etkilere sahiptir.

Red yeast rice besin takviyelerinin kullanımı, LDL kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere toplam kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olurken aynı zamanda kalp rahatsızlıkları ile ilgili inflamatuvar bir işaretçi olan apolipoprotein B seviyelerinin de düşürülmesine katkıda bulunur. Bu tamamlayıcı madde, kolesterol düşürücü özellikleri sayesinde kanın akışkanlığını arttırarak daha sağlıklı bir kan dolaşımı ve dokuların daha verimli bir şekilde oksijenlenmesini sağlar. Bu yolla vücut kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı korunmuş olur.

Bu besinsel tamamlayıcı maddenin aktif bileşenleri, kandaki kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmak için kullanılan farmasötik bileşikler olan statinler (mg-coa redüktaz inhibitörleri) ile aynı şekilde çalışırlar. Ürünün düzenli ve devamlı olarak kullanılması miyalji ve kas zayıflığı gibi yan etkilere sebebiyet verebilse de, kırmızı maya pirinci tüketimi statin kullanımına doğal bir alternatiftir ve vücut tarafından daha kolay tolere edilebilir.

Red Yeat Rice Temel Faydaları Nelerdir?

 • Kolesterol seviyelerini normal düzeyde tutar
 • Kan dolaşımını olumlu yönde etkiler
 • Hücrelere daha fazla besin ve oksijen taşınmasına olanak sağlar
 • Kardiyovasküler sağlığı destekleyici özelliklere sahiptir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakın.
 • Bağırsak veya mide ülseri, ülseratif koliti, kron hastalığı gibi gastrik problemleri olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
 • Bu tamamlayıcı maddenin alkolik veya karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerde kullanılması önerilmez. Tedavi ile çakışarak semptomları daha kötüye götürebilirken aynı zamanda istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.
 • Karaciğer rahatsızlığına sahip veya bu rahatsızlığa daha yatkın kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı mide bulantısı, kusma, yorgunluk, zayıflık, baş ağrısı ve iştah kaybı gibi yan etkilere sebep olabilir.
 • Bu maddenin kullanımı kolesterol seviyelerini etkileyebilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Organ nakli geçirdiyseniz bu tamamlayıcı maddeyi kullanmayınız. Bileşik, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını tetiklediğinden aldığınız tedavi ile çakışabilir veya otoimmün hastalıkların semptomlarını daha kötüye götürebilir.
 • Besinsel takviyeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.