Proteinler Nelerdir?

Üç makro besin türü vardır: proteinler, yağlar ve karbonhidratlar. Makro besinler kalori ve enerji sağlarlar. Illinois Üniversitesi McKinley Sağlık Merkezi'ne göre, vücut, hayatını devam ettirebilmek için yüksek miktarda makro besine ihtiyaç duyar, dolayısıyla "makro" terimi burdan gelmektedir. Her bir gram protein, 4 kalori içerir.

Proteinler vücutta çok kritik rol oynayan büyük, karmaşık moleküllerdir. İşlevlerinin çoğu hücrelerde gerçekleşir ve vücudun doku ve organlarının yapısı, işlevi ve düzenlenmesi için olmazsa olmazdır. Proteinler, amino asit olarak adlandırılan ve uzun zincirler ile birbirine bağlanan yüzlerce hatta binlerce daha küçük birimlerden oluşur. Bir proteinin ortaya çıkması için birleştirilebilen 20 farklı amino asit türü vardır. Bu amino asitlerin dizilimi, her proteinin benzersiz 3-boyutlu yapısını ve özel işlevini belirler.

Proteinler Nelerdir? Proteinler Ne İşe Yarar?

Proteinlerin İşlevleri Nelerdir?

Proteinler vücudumuzun kuru ağırlığının yaklaşık %42'sini oluştururlar. Cildi, tendonları, kasları ve kemikleri bir arada tutan protein kolajeni, vücudun toplam proteininin yaklaşık dörtte birini oluşturur.Tüm hücrelerimiz ve hatta kanımız protein molekülleri ile doludur.Proteinler vücuttaki geniş fonksiyon yelpazesine göre tanımlanacak olursa:

Antikor: Antikorlar vücudun korunmasına yardımcı olmak için virüsler ve bakteriler gibi çeşitli yabancı parçacıklara bağlanırlar (Örn. İmmünoglobin).
Enzim: Enzimler, hücrelerde gerçekleşen binlerce kimyasal tepkimenin neredeyse tamamının yerine getirilmesinden sorumlu maddelerdir. Bunun yanı sıra, DNA'da depolanan genetik bilgileri okuyarak yeni moleküllerin oluşumuna yardımcı olurlar. (Örn. Fenilalanin hidroksilaz)
Haberci Protein: Haberci proteinler (bazı hormon türleri gibi), farklı hücreler, dokular ve organlar arasındaki biyolojik süreçleri koordine etmek için gereken sinyalleri iletmekle görevlidirler (Örn. Büyüme hormonu).
Yapısal Bileşen: Bu proteinler hücre için yapı ve destek sağlayan proteinlerdir. Daha büyük ölçekte bakıldığında, vücudun hareket etmesini de yapısal bileşenler sağlar (Örn. Aktin).
Taşıma / Depolama: Bu proteinler, atomlar ve küçük moleküllere hücre içi de dahil olmak üzere vücudun her yerinde bağlanır ve onları taşırlar (Örn. Ferritin).

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.