Protein Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Protein zehirlenmesi, beslenmede yağ eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen, nadir karşılaşılan bir akut beslenme bozukluğu türüdür. Bu sorunun nedeni olarak aşırı protein tüketimi gösterilmektedir.

Et ve yağ, kurutulmuş etteki gibi (hacimce %50 yağ) doğru oranda tüketildiğinde, beslenme açısından eksiksiz kabul edilir ve insan diyetini aylarca veya daha fazla süreyle destekleyebilir. Şiddetli soğuk ya da kuru bir ortam gibi diğer stres faktörleri protein zehirlenmesinin semptomlarını yoğunlaştırabilir ya da hızlandırabilir. Belirtileri arasında, ishal, baş ağrısı, yorgunluk, düşük kan basıncı, yavaş kalp atış hızı ve sadece yağ tüketimi ile bastırılabilen bir açlık bulunur.

Protein zehirlenmesi ilk olarak sadece tavşan eti yemenin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Tavşan eti çok yağsız bir et türüdür. Satın aldığınız tavşan etinin 2 kilogramında 50-100 g parçalanabilir yağ vardır. Sığır ve domuz eti %32 oranında yağa sahipken, kuzu eti için bu rakam %28, tavşan eti için ise yalnızca %8.3'tür.

İnsan karaciğeri sağlıklı bir şekilde günde en fazla 221-301 g protein metabolize edebilmektedir (80 kg ağırlığında bir kişi için) ve insan böbrekleri de benzer şekilde üre (protein katabolizmasının bir yan ürünü) atma kabiliyeti bakımından sınırlıdır. Bu sınırları aşmak, kan dolaşımındaki amino asit, amonyak (hiperamonemi) ve/veya üre miktarlarının aşırı derecede artmasına neden olur ve özellikle eğer kişi karaciğer enzimlerinin düzenlenmesine izin vermeden yüksek proteinli bir diyete geçerse ölümcül sonuçlara neden olabilir. Protein sadece 4 kcal/gram enerji içerdiğinden ve tipik yetişkin bir insanın enerji dengesini korumak için 1800 kcal'ın üzerinde enerji alması gerektiğinden, kişi yağ ve karbonhidrat miktarı az olan yüksek proteinli bir diyete başladığında günlük alınması gereken protein miktarının aşılması gerekmektedir. Ancak, yüksek proteinli diyetlerin etkileri üzerine bilimsel verilerin eksikliği ve karaciğerin protein alımındaki bir değişikliği birkaç gün boyunca telafi etme kabiliyeti göz önüne alındığında, Amerikan Besin ve Beslenme Kurulu, protein için tolere edilebilen bir üst alım sınırı koymamıştır.

Protein Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Protein Zehirlenmesinin Belirtlileri

Protein zehirlenmesinin belirtileri şunlardır:
• Mide bulantısı
• Mide ekşimesi
• Zayıflık ve yorgunluk
• Düşük kan basıncı
• Baş ağrısı
• Dudakların, ağzın ve boğazın yanması ve kuruması
• Cilt ve burun semptomları
• Ve alerjiye benzeyen bazı gıda intoleransı semptomları

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.