Protein Tozunun İçindekiler Nelerdir?

Kas geliştirmenin tek yolu yeterli miktarda ve kaliteli protein tüketmektir. En basit seviyede, bir protein tozunun içinde temel bir protein kaynağı olması gerekir. Bu, whey, kazein, soya ya da bitkisel protein karışımı olabilir. Bunların yanı sıra, BCAA’lar ve omega 3 yağ asitleri gibi, protein tozlarına yaygın olarak eklenen maddeler de vardır.

Protein tozunun içinde neler var

• Whey:
Proteinin kalitesi, amino asit konsantrasyonunu ile ilgilidir. Araştırmalara göre, dokuz temel amino aside, özellikle de dallı zincir amino asitler (BCAAs) olarak bilinen lösin, izolösin ve valine sahip olan proteinler, kas protein sentezini (zarar görmüş kasın onarılması ve kasların daha büyük ve daha güçlü hale getirilme işlemleri) en iyi düzeye getirenlerdir. Bu açılardan bakıldığında, en iyi protein kaynağı, tüm bu amino asitleri içeren whey proteinidir. Günümüzde protein takviye ürünlerinin yapımında en sık kullanılan protein de whey’dir.

• Kazein:
Yine bir süt proteini olan kazein, ideal temel amino asit profili açısından ikinci sırada yer alır. Ancak whey proteininin gücü hızlı salınım özelliklerinden kaynaklanırken, kazein yavaş salınan bir proteindir, bu nedenle egzersiz sırasında mikro-travma geçirmiş kasları yeniden yapılandırmak için kan akışına sürekli amino asit sağlayabilir.

Protein Tozunun İçindekiler Nelerdir?

Protein Tozu Nelerden Oluşur?

• Soya proteini:
Soya proteini de whey gibi hızlı salınan ideal bir proteindir, ancak bitki esaslı bir protein olduğundan, vejetaryenler ve aynı zamanda laktoz duyarlılığına sahip kişiler için tüketilmesi uygundur. Soya proteini aynı zamanda tüm temel amino asitleri bünyesinde barındıran tek bitkisel proteindir.

• Bitki bazlı karışımlar:
Bitki bazlı proteinler, bir ya da daha fazla temel amino asiti içermediklerinden (soya hariç), uzmanlar tarafından genelde eksik proteinler olarak tanımlanırlar. Fakat bu proteinlerin karışımı ile üretilen bir ürün, eksiksiz bir amino asit profiline sahip olabilir.

• Kahverengi pirinç proteini:
Yapılan bir çalışmada, dayanıklılık egzersizinden sonra 48 gram kahverengi pirinç proteini tüketen sporcuların, aynı miktarda whey izolatı tüketenlerle kıyaslandıklarında, 8 haftalık bir süreç sonunda aynı kazanımları elde ettikleri ortaya konulmuştur.

• Kreatin:
Kreatin, bir protein olmasa da çoğu protein tozunun içerisinde yer alan, daha fazla enerji üretmenize ve kaslarınıza daha çok enerji göndermenize yardımcı olan bir maddedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.