Protein Tozu Yerine Ne Kullanılmalı?

Günümüzde, en iyi enduro sporcularından, zayıf ve güçsüz yaşlılara kadar bir çok kişi artık sadece vücut geliştiricileri tarafından kullanılmayan protein tozunu diyetlerine eklemiş durumdadır. Bununla birlikte, bu artan popülarite ile beraber tüketici güvenliği ile ilgili kaygılar da giderek artmaktadır: "Consumer Reports Magazine", 2010 yılında, 15 laboratuarda test edilen protein tozu ve içeceklerinde sağlık açısından tehlikeli ağır metallerin varlığını bildiren bir makale yayınlamıştır. Eksiksiz katı gıda tüketmenin faydaları ve çeşitli allerjenler gibi diğer nedenler birçok insanı protein tozu alternatifleri aramaya itmektedir.

Protein tozu yerine ne kullanılmalı

Protein Tozu Yerine Ne Kullanılabilir?

• Kenevir tohumu
Kenevir özü olarak da adlandırılan kenevir tohumları, yalnızca 3 çay kaşığı tüketim ile size 17 gram protein sağlayabilir. Hayvansal proteinlere benzer bir şekilde gerekli amino asitlerin tümünü içerirler, bu nedenle eksiksiz birer protein kaynağıdırlar. Ayrıca, kalp sağlığına iyi gelen omega-3 yağlarını bitki bazlı olarak içerirler. Kenevir tohumlarını yoğurt veya tahıl üzerine serperek, bir salataya katarak ya da protein tozu yerine bir içecekte kullanarak tüketebilirsiniz.

• Besin mayası
Ekmek pişirmekte kullanılan sarı, toz halindeki mayalı madde ile karıştırılmaması gereken besin mayası, pancar ve şeker kamışı pekmezi üzerinde yetiştirilen bir deaktive mayadır. Mantar esaslı eksiksiz bir protein kaynağıdır ve 3 çorba kaşığında 16 gram protein bulunur. B vitamini bakımından da zengindir ve zenginleştirilmiş türleri, vegan kaynaklı B-12 vitamini sunar. Besin değerleri marka tarafından önemli derecede değişebildiğinden etiketteki besin değerleri daima dikkatlice okunmalıdır. Besleyici mayayı soslara karıştırabilir ya da lezzet katmak için patlamış mısırın üzerine serpebilirsiniz.

• Süzme Yoğurt
Yoğurt sık sık kalsiyum ve bağırsak dostu probiyotik içeriği ile ilgili çok sayıda olumlu eleştiri alsa da, daha yoğunlaşmış süzme yoğurdun göze çarpan protein seviyesi de kesinlikle dikkate değerdir. Yaklaşık ¾ fincan süzme yoğurt 17 gram protein sağlayabilir. Beslenme özellikleri etiketlerini dikkatlice okuyun, çünkü yağ içeriği gibi besin profilleri markadan markaya değişebilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.