Protein Tozu Yapımı Rehberi

Evde yapılan protein tozu, marketten satın alınan ürünlerin sağlayamayacağı çeşitli avantajlara sahiptir. Marketten satın alınan protein tozu çok pahalı olabilir. Malzemelerinizi toplu olarak satın alırsanız, 5 dolardan daha düşük bir bütçe ile bir aylık protein tozu yapabilirsiniz. Protein tozu yapımı, düşük maliyetinin yanı sıra tahmin ettiğinizden çok daha basit ve eğlencelidir.

Protein Yapımı

Protein tozu yapımı için öncelikle protein kaynağınızı seçin. Bunlar: süt bazlı whey ya da kazein proteini, yumurta bazlı proteinler veya bitki bazlı soya, bezelye, pirinç ya da kenevir proteini olabilir. Kullanabileceğiniz iyi seçeneklerden bazıları: yağsız süt, kuru yumurta tozu ya da bitki proteinleri için, kahverengi pirinç, kinoa, kenevir tohumu, kuru nohut veya bezelyedir. Bunların dışında, bir protein tozu yapmak için öncelikle bir blender veya kahve değirmeni kullanın ve malzemeleri iyice ezin. Kuru fasülye kullanıyorsanız öncelikle iyice pişirmeye dikkat edin çünkü bunlar hastalığa sebep olabilecek doğal bir toksin içerirler.

Protein Tozu Yapımı Rehberi

Protein Tozu Yapımı Nasıl Olur?

Tatlandırıcı maddeler için toz çikolata veya vanilya, kurutulmuş baharatlar veya yenilebilir meyve aromalı toz ekstratları kullanabilirsiniz. Ayrıca, protein içeceğinize badem veya nane gibi, sıvı tatlandırıcı ekstratlardan birkaç damla ekleyebilirsiniz. Bir başka seçenek ise, protein tozunuzu tatlandırmamaktır. Bir miktar lif katmak için ince öğütülmüş yulaf ekleyerek protein tozunuzun besin değerini yükseltin. Kabuklu bir yemiş ya da buğday tohumu size her porsiyonda bir miktar sağlıklı yağ sağlayacaktır. Protein toz karışımınıza kurutulmuş yağsız süt tozu gibi, proteini daha da güçlendirecek ve kalsiyum oranını arttıracak, toz haline getirilmiş spirulina yosunu veya yeşil çay gibi maddeler ekleyerek, tozunuzun ilave besin maddeleri ve antioksidanlar açısından zenginleşmesini de sağlayabilirsiniz.

Ev yapımı protein tozları, tazeliği korumak ve raf ömrünü uzatmak için herhangi bir koruyucu ya da katkı maddesi içermeyeceğinden, protein tozunuzu daha küçük partiler halinde hazırlamanız ya da nasıl depoladığınıza daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Kurutulmuş süt tozu, fıstık ve buğday tohumu gibi maddeler, özellikle sıcak bölgelerde veya neme ya da ışığa maruz kaldıklarında bozulabilirler. Herhangi bir ev yapımı tarif gibi, protein tozunuzu zamanı geçmeden kullanın ve buzdolabında muhafaza edin.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.