Protein Tozu Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu protein tozu, hemen hemen herkes için güvenli olsa da, bu ürünler ABD Yiyecek ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmamış veya düzenlenmemiş diyet takviyeleridır. Bilimsel araştırmalar, özellikle whey protein tozu ile ilgili çeşitli olumlu etkileri ortaya koymuştur, ancak bazı protein tozu kaynaklarının olumsuz etkilerini değerlendirmek için çalışmalar devam etmektedir.

Protein Tozu Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

• Sindirim rahatsızlığı

Piyasadaki en popüler protein tozu çeşitleri, iki süt proteini çeşidi olan whey ve kazeinden yapılır. Süt proteini tozu konsantreleri ve izolatları, doğal olarak süt ve çoğu süt ürünlerinden daha az laktoza sahip olsalar da, yine de laktoz intoleransı olan insanlar için sindirim rahatsızlığına neden olabilmektedirler. Whey ve soya proteini tozu aynı zamanda, çok miktarlarda alındığında mide ağrısı, kabızlık veya ishale neden olabilir.

• Kanser Riski

Soya proteini tozu, insan vücudunda östrojen hormonlarını taklit edebilen bitki bazlı bileşikler olan fitoestrojenler bakımından zengin bir kaynaktır. Orta dereceli soya tüketimi çoğu insan için güvenlidir, ancak yüksek fitoöstrojen seviyeleri hem kadınlar hem de erkekler için çeşitli kanser türlerinin oluşma riskini artırabilir. Spesifik olarak, birkaç çalışma, yüksek miktarda fitoöstrojenin göğüs kanseri riskini veya göğüs kanseri tekrarlama oranlarını artırabileceğini göstermiştir, ancak bu konuda yapılan araştırmaların hala tamamlanmadığını söylemekte yarar vardır.

• Ağır Metal Zehirlenmesi

Araştırmacılar, 2010 yılında "Tüketici Raporları" tarafından yayınlanan bir çalışmada, 15 farklı test edilmiş protein tozu numunesinin her birinde eser miktarda toksik ağır metal bulunduğunu keşfettiler. Her numunenin, kurşun, kadmiyum, arsenik ve civa ağır metallerinden biri veya daha fazlası için olan test sonuçları pozitif çıktı ve üç numunenin üç porsiyon tüketilmesi halinde, zehirlenmeye yol açabileceği bulundu. Bu tür ağır metallerin düşük seviyede tüketilmesi, kas ve eklemlerde yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı ve ağrı gibi semptomlar üretebilmektedir.

• Yağ Alımı

Protein tozu kullanarak beslenmenize ekstra protein eklemek, aynı zamanda ekstra kalori demektir. Fazla protein, vücutta orijinal formunda depolanamayacağından, yeterli miktarda fiziksel aktivite yaparak bu kaloriyi yakmadığınız sürece, yağ olarak depolanacaktır. Bu da, vücutta ağırlık artışına ve yağlanmaya sebep olur.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.