Protein Tozu Ve Amino Asit Kullanımı

Protein tozları ve amino asit takviyeleri farklı sonuçlar verirler. Protein tozları, toplam vücut proteininizi artırır ve kaloriye katkıda bulunur, bu nedenle kas yapımını destekler ve beslenmenizdeki boşlukları doldurabilir. Amino asitler ise, metabolizmanızın çok spesifik ve çeşitli alanlarını hedeflerler. Bir amino asit, beyin kimyasallarını etkilerken bir diğeri kas performansını iyileştirir. Protein tozları ve spesifik amino asitler de dahil olmak üzere yan ürünler yan etkilere neden olabilir, bu nedenle sizin için güvenli olduklarından emin olmak için kullanmadan önce sağlık uzmanınızla görüşmeniz önerilir.

Protein tozu ve amino asit takviyeleri, kan akışınıza tekli amino asitler olarak girerler. Daha sonra vücudunuzdaki hücreler yeni proteinler oluşturmak için gereken amino asitleri toplarlar. Eğer gerekli amino asitten yeterli miktarda yoksa ilgili protein üretilemez. Metabolizmanızı hızlandıran olaylar (artmış kas aktivitesi veya hastalık gibi) ihtiyacınız olan toplam protein miktarını etkileyebilir ancak bir şey aynı kalır: Hücrelerin hayati proteinleri sentezleyebilmesini sağlamak için gerekli amino asitlerden gün boyunca yeterli miktarda tüketmeniz gerekir.

Protein Tozu Ve Amino Asit Kullanımı

Amino Asit Ve Protein Tozu Kullanımı:

Süt kaynaklı peynir altı suyu (whey) ve kazein, yumurta akı ya da soya proteinden yapılmış protein tozları, tüm gerekli amino asitleri içeren kaliteli protein kaynaklarıdır. Bu ürünlerin eksiksiz protein profili, vücudun atletik faaliyetler nedeniyle artan protein taleplerini desteklerken aynı zamanda günlük (toplam) protein alımına katkıda bulunur. Amino asit takviyeleri günlük protein taleplerini karşılamaz ve büyük dozlarda metabolik dengesizliğe neden olabilirler. Örneğin, Uluslararası Spor ve Beslenme Dergisi'nde Mayıs 2014'te yayınlanan bir araştırmaya göre, üç dallı zincirli amino asidin birinden (örneğin lösin) çok fazla tüketmek, diğer ikisinin kanda düşük seviyelere gerilemesine neden olabilir.

Protein üretiminin yanı sıra, bazı amino asitler protein metabolizması dışındaki sağlığınızı doğrudan etkileyen belirli rolleri de üstlenirler. Buna örnek olarak, ruh halini düzenleyen sinir iletici bir hormon olan serotonine dönüşen triptofan verilebilir. Takviye almak, bu amino asitler tarafından doldurulan fizyolojik fonksiyonu artırabilir. Iowa State University'de yapılan bir araştırmaya göre, takviye kreatin kas kuvvetini arttırmakta ve yüksek yoğunluklu, kısa süreli egzersiz performansını geliştirmektedir. Uluslararası Spor Beslenme Dergisinde Mayıs 2014'te yapılan bir incelemeye göre dallı zincirli amino asitlerin kas protein sentezini teşvik etmeye yardımcı olabildikleri ortaya konulmuştur.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.